Roztroušená skleróza – neurologické chronické autoimunitní onemocněníRoztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je autoimunitním onemocněním, které může postihnout jakoukoliv část centrálního nervového systému a někdy si ji lze splést s řadou různých neurologických nemocí. Je velmi nepředvídatelná a často se týká mladých osob ve věku 20-30 let.

Příčiny roztroušené sklerózy

Při roztroušené skleróze imunitní systém napadá myelinové pochvy nervových vláken. Příčiny se prozatím nepodařilo odhalit, ale existuje několik faktorů, které se mohou podílet na rozvinutí této nemoci. Jedním z předpokládaných hlavních faktorů je genetická dispozice a souběh několika dalších podmínek. Patří mezi ně viry, hovoří se například o viru Epstein-Barrové (EBV), jiné zdroje mluví o neznámém viru, jehož činnost je vyvolána infekcí. roztroušená skleróza Toto onemocnění se týká spíše žen. Stav se zhoršuje v těhotenství, po porodu a během kojení. Dědičnost je velmi malá. Také se mluví o tom, že estrogen a progesteron mohou utlumovat některé z imunitních reakcí. Další příčinou je nedostatek vitamínů, především D a vitamínů skupiny B. Předpokládá se, že také špatné životní prostředí zvyšuje náchylnost ke vzniku roztroušené sklerózy.

Projevy roztroušené sklerózy

Mezi projevy této nemoci patří problémy s pohybem, kdy mohou být postiženy obě končetiny nebo pouze jedna strana. Pacienty většinou doprovází velká únava a pociťují mravenčení, pálení nebo brnění na jedné polovině těla nebo třeba jen na prstech nebo na nohou. Objevují se problémy se zrakem. Nemocní mají potíže s močením – buď s udržením moči nebo naopak nelze močový měchýř úplně vyprázdnit. Člověk trpívá závratěmi, dvojitým viděním, ochrnuje lícní nerv, hůře se mu polyká a mluví. Někdy se projevují také změny chování, pacient se hůře soustředí a mírně zapomíná. Často se objevují deprese.

Terapie

Čím dříve je nemoc odhalena, tím dříve se může brzdit rozvoj choroby a pomáhat s úlevou od obtíží. Většinou terapii farmaky doprovází fyzioterapie a měla by následovat i podpora psychické stránky člověka.

Preventivní opatření

Nemocná osoba by měla pečovat o svou duševní stránku, vyhýbat se stresu a velké námaze. Doporučuje se ale vhodná pohybová aktivita. Příznivě působí zdravý pobyt na slunci, ne intenzivní opalování. Kromě potravin s dostatkem vitamínu skupiny B a vitamínu D se doporučují silné antioxidanty, které ochrání organismus před volnými radikály. Důležité jsou látky, které dokáží zbrzdit přílišnou činnost imunitního systému. Není vhodné přecházet nemoci jako nachlazení, chřipka nebo angína, důležité je jejich přeléčení a vyléčení zánětu. Při zvýšené citlivosti kůže se doporučuje nosit raději přírodní materiály. Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztrou%C5%A1en%C3%A1_skler%C3%B3za http://www.ordinace.cz/clanek/prvni-priznaky-roztrousene-sklerozy/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem