Prostatitida – zánět prostaty

Časté a bolestivé močení především u mužů ve středním věku je průvodním jevem, který vykazuje prostatitida. Jedná se o akutní nebo chronický – většinou censored – zánět prostaty, který je nejčastějším urologickým problémem mužů do 50 let.

Významný podíl procent nepřiměřených imunitních reakcí prostaty představuje necensored chronická prostatitida neboli syndrom chronické pánevní bolesti. Další významné procento tvoří censored chronická prostatitida. Tyto problémy mají příčinu především ve snížené imunitě, mohou být důsledkem infekce po pohlavním styku nebo při infekci močových cest, ale také se může jednat o následek prochladnutí.

prostatitida
Projevy prostatitidy

Pokud se k bolestivému močení, někdy s krví, přidává teplota (často pod 38,5 °C) a bolest v oblasti genitálu, třísle nebo podbřišku při stolici, bolest při orgasmu nebo poruchy erekce, může jít o zánět prostaty. Nejčastěji bývá censoredho původu. Někdy potíže doprovázejí bolesti zad, případně výtok z močové trubice. Pokud se tyto projevy vyskytnou, neměli byste otálet s návštěvou urologa. Pokud zánět přejde do chronické fáze, pak se často objevuje také zánět nadvarlete. Tyto chronické fáze mohou vypadat nenápadněji a být o to zrádnější.

Při vyšetření se kombinuje obvyklé vyšetření s ultrazvukem a laboratorními rozbory moči. Terapie většinou představuje nasazení antibiotik, u chronické nemoci záleží na tom, co je hlavní příčinou. U vážných případů může dojít k operativnímu zákroku.

Prevence prostatitidy

Mezi důležité preventivní kroky patří dostatek pohybu. Kvůli tomu pak krev stagnuje v pánevní oblasti, vznikají pak dobré podmínky pro zánět. I mužům jsou doporučovány Kegelovy cviky pro posílení pánevního dna. Kromě dostatečného pohybu je důležité snížit stres a posílit pozitivní náladu. Pro prevenci zánětu prostaty je vhodný také pravidelný sexuální život.

Důležité je pečovat o imunitní systém, aby se mohl organismus dostatečně bránit. Kromě výše uvedeného je to kvalitní stravování s dostatečně pestrou stravou. Pokud některá složka v přirozené stravě chybí, je vhodné ji dodat potravinovými doplňky. Pro správnou funkci močových cest je vhodné dodržovat správný pitný režim, nekonzumovat větší množství alkoholu.

Zdroj
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2006/01/06.pdf
https://www.stefajir.cz/?q=113-int-onemocneni-prostaty

Produkty

Coriolus versicolor – outkovka
HE SHOU WU