Paradentóza

Parodontitida (nebo také paradontóza či paradentóza), je vážné onemocnění, které postihuje zuby a jejich okolní tkáně. Je nejčastější příčinou ztráty zubů u dospělých. K prvním projevům tohoto onemocnění patří krvácení dásní způsobené jejich zánětem. Jak zabránit vzniku nemoci a jak ji léčit, pokud vypukne?

mezizubní nit

Co je to paradentóza

Hlavní příčinou zánětů dásní je zubní povlak. Ten je tvořený bakteriemi, bílkovinami a viry. Mikroorganismy v zubním povlaku mohou vést k zánětu dásně. Ty se v dutině ústní vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Pokud ale zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub (tzv. parodont) a poškodí je, jedná se o parodontitidu. 

Jak vzniká paradentóza

Zubní plak lze odstranit pečlivým čištěním zubů a mezizubních prostorů. Pokud plak není odstraněný, časem ztvrdne kvůli minerálům, které v něm jsou obsažené. Tak vzniká zubní kámen. Ten podporuje růst zubního plaku směrem ke kořeni zubu. Mezi kořenem zubu a dásní vznikne mezera (kapsa), které se odborně říká parodontální chobot. Ten poskytuje další prostor pro množení bakterií. Pokud není toto místo odborně ošetřeno, zánět pokračuje a choboty se prohlubují. Důsledkem je úbytek vazivových vláken kotvících zub do kosti i kosti samotné. Proto kosti postupně přestávají tvořit nutnou oporu pro zuby a ty se začínají uvolňovat1

Příznaky paradentózy

Aby došlo ke včasné léčbě tohoto onemocnění, je nutné paradentózu brzy diagnostikovat. Parodontitida má tři základní příznaky:

Zánětlivé změny parodontu

Začínající paradentóza na sebe upozorní krvácením dásní. Krev můžete zahlédnout při čištění zubů, při jídle, někdy i spontánně přes noc. Mění se i barva dásní, která není růžová, ale červenavá.

Nálezy pravých parodontálních chobotů

Jejich hloubka se měří kalibrovanou sondou, měřítkem je, jak hluboko proniká zaoblený konec sondy pod dáseň. Během tohoto vyšetření ještě nevzniká bolest.

Potvrzení resorpce alveolární kosti

Rentgenové vyšetření má potvrdit, jestli jde o pravé či nepravé choboty. Na rentgenu se zjistí, jestli dochází k resorpci kosti – pak jde o chobot pravý a parodontitida je potvrzena2.

Rizikové faktory paradentózy

Mezi hlavní faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku tohoto onemocnění, patří:

– zánět dásní, 

– špatné návyky péče o ústní dutinu,

– kouření nebo žvýkání tabáku,

– hormonální změny způsobené těhotenstvím nebo menopauzou,

– rekreační užívání drog, kouření marihuany, vaping,

– obezita, 

– špatné stravování a nedostatek vitaminu C,

– genetika, 

– onemocnění spojená s imunitou – HIV, leukémie,

– diabetes, revmatoidní artritida a Crohnova choroba.

Zdravotní komplikace způsobené parodentózou

Již zmíněným hlavním rizikem je možná ztráta zubů. Bakterie, které způsobují parodontitidu, se ale navíc mohou dostat přes tkáň dásní do krevního oběhu. To může ovlivnit další části vašeho těla. Parodontitida bývá spojována s onemocněním dýchacích cest, revmatoidní artritidou, onemocněním koronárních tepen, předčasným porodem a nízkou porodní hmotností i problémy s kontrolou hladiny cukru v krvi při cukrovce3

Jak probíhá léčba paradentózy

Léčba paradentózy zahrnuje kombinaci lékařských a preventivních opatření. Patří k nim profesionální čištění a odstranění zubního povlaku a kamene, který se hromadí kolem zubů a podél dásní. V pokročilých stádiích nemoci je zapotřebí chirurgický zákrok. Ten může zahrnovat otevření dásní, aby byl lékař schopen lépe vyčistit infikovanou oblast. 

Co také pomáhá na paradentózu, a je důležitou součástí léčby, je úprava životního stylu. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a mezizubních kartáčků. 

Je paradentóza nakažlivá?

Paradentóza se řadí mezi infekční nemoci. Bakterie způsobující toto onemocnění totiž mohou být přenášené z jedné osoby na druhou prostřednictvím slin či sdílením zubních pomůcek – kartáčků na zuby nebo dentálních nití. 

Jak na paradentózu z hlediska prevence

Nejlepší prevencí paradentózy je pečlivé čištění zubů a mezizubních prostorů. Důležité jsou také pravidelné návštěvy zubního lékaře. Obvykle každých 6 až 12 měsíců. Nepodceňujte ani pravidelné návštěvy dentální hygieny, kde vám vždy odstraní usazený zubní kámen a upozorní vás na riziková místa, kde se vám ve větší míře usazuje zubní plak. 


Zdroje:

1 NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Parodontitida: co to je? Online. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace. [cit. 2024-05-05].

2 DŘÍZHAL, Ivo; PROUZOVÁ, Květa a ÚLEHLOVÁ, Jarmila. Parodontitida – jak ji poznat a léčit. Online. 2012. Dostupné z: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2012/04/04.pdf. [cit. 2024-05-05].

3 MAYO CLINIC. Periodontitis. Online. 2023. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/periodontitis/symptoms-causes/syc-20354473. [cit. 2024-05-05].

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem