Otoky – edém, hromadění tekutiny mimo buňky

Otoky (edémy) znamenají vyšší množství tekutiny mimo buňky, cévní a lymfatický systém. Tento zdravotní problém je projevem řady onemocnění. Postihovat může část těla nebo tělo celé. Otoky mohou vzniknout nejen ve tkáních, ale také v tělních dutinách nebo orgánech. Mezi mechanismy vzniku můžeme řadit zvýšený tlak v krevních vlásečnicích nebo nedostatek bílkovin a blokádu odtoku lymfy.

otoky Příčiny otoků

Příčin otoků může být několik. Patří sem alergie, která může znamenat až ohrožení života, dále různé záněty, srdeční selhávání, kdy vzniká plicní edém (otékají především obě dolní končetiny). Při ucpání žilního systému se krev hromadí v končetině. V tomto případě otéká pouze jedna noha (ta postižená ucpáním). Dolní končetiny také mohou otékat při konzumaci léků ze skupiny blokátorů kalciových kanálů. Mezi další příčiny otoků patří také lymfedém. Při jaterní cirhóze dochází k úniku tekutiny do dutiny břišní. A nakonec může být důvodem otoků také nedostatek proteinů v krvi. Týká se především osob s některými chorobami ledvin nebo podvyživených osob. Otoky nemusí být vždy viditelné. Některé vznikají pomalu a projeví se až zvýšením tělesné hmotnosti. Příkladem může být otok plic (plicní edém), který se zviditelní kašlem doprovázeným dušností. Může jít také o vodu v břiše nebo o vodu na plicích, ta se také projevuje dušností a kašlem.

Terapie otoků

Při zjištění otoku je třeba vypátrat příčinu, podle toho pak probíhá terapie. Pokud není známá příčina, je zapotřebí projednat situaci s praktickým lékařem. Někdy je možné pacienta odvodnit pomocí diuretik, která posílí vylučování vody a sodíku, a zvýší tak koncentraci bílkovin v krvi.

Prevence

Jako prevence je důležitý pohyb. Pokud dlouho sedíte, je vhodné měnit polohu nohou a nikdy je nekřížit. Ze sportů je nejvhodnější plavání, rychlá chůze nebo třeba mírná cyklistika. Důležité je, aby se nejednalo o silové sporty. Velmi prospěšné je při sprchování střídání proudů teplé a studené vody. Pečujte o nohy volbou kvalitních bot a procvičujte nohy. Kromě toho je zapotřebí nezapomínat na dostatečný pitný režim a hlídání váhy. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=otoky-pricinyhttps://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/11/11.pdf

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem