Oslabení krve – nedostatečnost krve

Krev je nezbytnou tělní tekutinou s důležitými funkcemi jako je třeba přenos kyslíku. Skládá se z několika typů krvinek, které by měly být vyvážené podle určitého vzorce. Pokud tomu tak není, dochází k oslabení krve a různým zdravotním komplikacím. Krev obsahuje hlavně červené krvinky (erytrocyty), v malém množství jsou pak zastoupeny bílé krvinky (leukocyty) a krevní destičky (trombocyty).

oslabení krvePříčiny oslabení krve

Mezi příčiny může patřit špatná životospráva, vrozené dispozice, ale také například hormonální antikoncepce.

Projevy oslabení krve

Oslabení krve se z hlediska tradiční čínské medicíny projevuje bledostí v obličeji, na rtech, ale také brněním končetin, nespavostí, problémy s pamětí, spánkem, ženy postihují potíže s menstruačním cyklem. Někdy se objevují pocity strachu, deprese. Dochází i k poklesu krevního tlaku, závratím nebo k anémii (chudokrevnosti). Lidé s anémií také pociťují bušení srdce nebo hučení v uších. Anemie se dělí do několika skupin podle příčin vzniku. Z toho pak vyplývají příznaky a následná terapie. Pokud konzumujete pestrou stravu, a přesto se u vás projevují některé z příznaků, zkonzultujte váš zdravotní stav s lékařem, aby se předešlo vážnějším komplikacím. Oslabení krve se z hlediska tradiční čínské medicíny nejčastěji týká srdce, jater a sleziny.

Prevence oslabení krve

Protože slezina řídí dostatek zdravé krve, slouží i jako krevní filtr, je důležité také pečovat o tento orgán. Důležité jsou krvetvorné potraviny jako meruňky, kopřivy, vajíčka, hodí se kořenová zelenina a dále zahřívací koření (ženšen, zázvor, skořice). Při potížích se slezinou je třeba se vyhnout masům, syrovému ovoci a zelenině, snížit podíl tuků, cukrů, koření a alkoholu. Proti chudokrevnosti se dá bojovat pestrým stravováním. Takové potraviny by měly být bohaté na železo, vitamíny skupiny B (především B2, B6 a B12), dále na kyselinu listovou. Ke zvýšení odolnosti organismu a proti únavě se osvědčil vitamín C. V péči o slezinu také mohou prospět houby, které obsahují řadu prospěšných látek. Zdroj https://www.healthline.com/health/heart-disease/blood-thinners#drug-interactions

Produkty