Ořešák černý – Juglans nigra

Ořešák černý má těžko dobytnou skořápku. Přesto stojí za pozornost, stejně jako jádro a listy.

Ořešák černý (Juglans nigra) je známý i jako ořešák americký, pochází z východní části Severní Ameriky. Do Evropy se strom dostal před 300 lety. Jádra ořešáku černého se chutí podobají ořechům vlašským.

plody a vyloupnutý ořech ořešáku černého

Opadavý listnatý strom je typický svou širokou korunou a výškou 30 m a výjimečně až 50 m. Hladká šedohnědá kůra se v průběhu času mění a puká. Nakonec má skoro černou barvu. I květy se vzhledem blíží ořešáku vlašskému.

Potom, co se v 17. století strom dostal do Evropy, stal se skvostem v zámeckých zahradách. V současné době ho najdete i v parcích. Nejmohutnější strom tohoto druhu u nás roste v zámeckém parku v Kvasicích. Ořešák černý je mrazuvzdorný. Aromatická dužnatá zelená slupka ukrývá hnědou skořápku a malé jedlé jádro. Když se dostane slupka do kontaktu s pokožkou, objevují se žluté nebo hnědé skvrny. Příčinou je látka zvaná juglon.

Skořápka se využívá pro tvorbu šperků. Musí se rozřezávat pilou a vyrábějí se z ní šperky, ozdoby a talismany. Černý ořech je oblíbený i pro samotná jádra. V průběhu let byla vyvinuta řada kultivarů, aby se podpořila chuť ořechů a kvalita dřeva. Černý ořech může růst asi 130 let. Ořechy se zpracovávají do podobných jídel jako ty vlašské.

Další názvy ořešáku černého

V angličtině se můžete setkat s výrazy american walnut, black walnut nebo eastern black walnut, ve francouzštině Noyer noir.

Nutriční údaje

Převládající mastnou kyselinou je kyselina linolová, nechybí kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina palmitová a kyselina stearová. Sušené ořechy obsahují vitamíny A, C, K, E, dále také minerální látky jako fosfor, hořčík, mangan, vápník, zinek, železo.

Tradiční využití ořešáku černého

V tradičním léčitelství se využívá především nezralých slupek, jader, listů. Ořešáku černému se hlavně připisuje podpora obranyschopnosti organismu. Kromě toho posiluje činnost centrální nervové soustavy. Uvádí se také prospěšnost při kardiovaskulárních chorobách, měl by snižovat cholesterol. Kromě toho podporuje chuť k jídlu. Indiánské kmeny využívaly slupky ořešáku černého proti parazitům. Tinktura z pupenů by zase měla napomáhat organismus při vážných onemocněních.

Další využití ořešáku černého

Listy, stonky a slupka slouží jako barvivo. Zelené plody při vaření barví dožluta. Listy a stonky obarví věci dohněda.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C5%99e%C5%A1%C3%A1k_%C4%8Dern%C3%BD
https://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3137/2