Neplodnost – neschopnost počít dítě

Neplodnost v České republice představuje stále větší problém. Na nápravu někdy stačí menší změny, jindy za ní stojí náročnější zásahy. Biologické neschopnosti počít dítě po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku se říká také sterilita nebo infertilita a postihuje nejen ženy, ale i muže.

Příčiny neplodnosti

Někdy se může týkat neplodnost pouze jednoho problému, existuje ale také více potíží najednou. U žen se může jednat o hormonální problémy, endometriózu, neprůchodnost vejcovodů, imunitní reakci ženy na sperma muže, genetické příčiny, ale také například o předčasnou menopauzu. V případě mužů to pak bývají důvody jako nízký počet spermií, jejich malá rychlost, problémy s pohlavním stykem, genetické příčiny, poškozená DNA spermií nebo například neplodnost po zánětech, operaci, případně úrazech. Někdy se ale příčinu neplodnosti nepodaří zjistit. neplodnost Protože se starší věkem klesá schopnost otěhotnět, doporučuje se u žen nad 32 let – po půl roce pravidelného nechráněného styku – vyšetření obou partnerů.

Terapie neplodnosti

Aby byly odhaleny příčiny neplodnosti, zpracovává se při vyšetření podrobné hodnocení. Kromě ultrazvukového vyšetření vaječníků a dělohy se zjišťuje hladina hormonů ženy a muži se podrobují spermiogramu (laboratorní vyšetření spermatu). Jestliže se nalezne příčina neplodnosti, kterou je možno odstranit, vyřeší se tato skutečnost. Další možností je asistovaná reprodukce.

Prevence

Dodržování zdravého životního stylu, příliš dlouho nečekat na otěhotnění. Omezit stres, nekonzumovat příliš kávy a alkoholu, neužívat zbytečně léky, nevystavovat se kouři. V některých případech je také zapotřebí snížit váhu. Negativní vliv na plodnost má i radioaktivita a elektromagnetická pole. Samozřejmá je absence drog. V případně žen by neměla chybět odpovídající intimní hygiena (dlouhodobé koupání není vhodné) a dostatečná hygiena v období menstruace. Zapotřebí je doléčit všechny záněty, ať už bakteriální poševní výtoky nebo záněty ledvin. Někdy je odborníky také doporučováno, aby muži nenosili těsné prádlo (neprodyšné materiály nejsou vhodné ani u žen), nepoužívali na klíně laptopy a podobné přístroje. Špatně může působit také sedavé zaměstnání. Důležitá je také častá sexuální aktivita. Nezanedbatelnou část tvoří dostatek relaxace a psychohygiena. Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Neplodnost

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem