Nadváha – předstupeň obezity

Nadváha se dá interpretovat jako předstupeň obezity. Jistou vypovídací schopnost má BMI (hmotnost v kg/výška v m2), ale nedá se uplatnit u každého. Podobně je tomu u dalšího orientačního ukazatele nadváhy. Obvod pasu větší než 102 cm u mužů a více než 88 cm u žen je považován za obezitu. Při stanovení správné váhy je třeba zohlednit hlediska jako je pohlaví, věk, poměr svalové hmoty a tuku, ale také třeba zdravotní stav. Také pro výpočet dětské nadváhy nelze využít BMI, existují speciální tabulky, které má k dispozici pediatr nebo odborník na obezitu. Nadváha může vyvolávat některá méně či více významná onemocnění psychického nebo fyzického charakteru.

nadváha Příčiny

Nadváha může mít řadu příčin. Jednou z nich je genetika a tedy i vrozené dispozice. Patří sem také poruchy metabolismu nebo užívání některých léků. Nevhodné stravovací návyky, přejídání se ve večerních hodinách, případně nedostatečný pitný režim. Na výslednou váhu působí také hormonální vlivy, stres a samozřejmě psychické faktory.

Prevence

Důležité je především zdravé stravování, dostatek pohybu a relaxace. Vhodné je přitom se zaměřit na výběr potravin, které by neměly být průmyslově dochucované nebo upravované. Ideální jsou přirozené základní potraviny s využitím bylinek a dalších přírodních surovin, které aktivují organismus. To vše doplnit dostatečným množstvím (ukazatelem je světlá moč bez zápachu) kohoutkové vody. Jídlo by mělo být přirozenou součástí, děti by neměly být nuceny do dojídání, lepší jsou menší porce. Protože je stres velmi škodlivý pro lidský organismus, je třeba se ho naučit odbourávat nebo se mu nevystavovat. Také odpočinek a spánek přispívají správnému fungování těla. Pohyb by měl odpovídat alespoň 30 minutám rychlé chůze nebo jiné vhodné aktivity. Pokud se i přes tato opatření nedaří snížit hmotnost, je vhodné nezkoušet různé diety, kterými prošly mediální hvězdy, ale obrátit se na odborníka – dietologa. Diety totiž mohou mít zcela opačný efekt než potřebujete a v konečném důsledku můžete mít vyšší váhu než před dietou. Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Nadv%C3%A1ha http://www.stefajir.cz/?q=obezita