MRSA (zlatý stafylokok) – censored bakterie

MRSA (zlatý stafylokok) je bakterie, která se běžně nachází na sliznici (úst, nosu) nebo na pokožce. Pokud funguje ochranná bariéra organizmu, stafylokok neuškodí. Jestliže však dojde k narušení, může zlatý stafylokok vyvolat i velmi prudkou infekci. Za běžných podmínek zlatý stafylokok člověku nepůsobí problémy, pokud má člověk oslabenou imunitu nebo pokud si poraní kůži, dochází k infekci. Bakterie zlatého stafylokoka se může šířit používáním infikovaného oblečení, ručníků, prostěradel. Bakterie je velmi odolná a je schopna přežít dlouhou dobu na předmětech jako jsou kliky dveří, umyvadla, podlahy. Pokud se nepodaří díky nízké obranyschopnosti organismu udržet MRSA pod kontrolou, může se rozšířit do celého těla.

MRSA - zlatý stafylokokPříznaky

Příznaky infekce MRSA se někdy liší podle místa zasažení. Při infekci kůže a měkkých tkání se projevuje jako otok, zarudnutí, bolest, nahromaděný hnis. Často se přidává nevolnost, slabost a vysoká teplota. Příkladem kožních nemocí je třeba impetigo, která je známá také jako „sladké strupy”. Když se zlatý stafylokok při invazivní infekci dostane do krve, projevuje se tento stav zimnicí, nevolností, vyšší teplotou, bolestmi svalů nebo třeba necitlivostí příslušné části těla. Může se jednat o otravu krve, jejímž výsledkem je někdy až septický šok nebo sem patří také například infekce močového traktu.

Terapie

Terapie MRSA – zlatého stafylokoka – většinou probíhá pomocí antibiotik a výplachů prostřednictvím antimikrobiálních preparátů. Jako podpůrnou terapii je možné využít přípravky na posílení imunity, neměl by chybět dostatek pohybu a nedráždivá zdravá strava.

Prevence

Riziko nákazy snižuje dodržování hygienických pravidel. Kromě pravidelného mytí rukou a sprchování jsou vhodné krátké nehty. Každá osoba by měla mít vlastní předměty osobní hygieny jako jsou zubní kartáčky, hřebeny, holící strojky, vhodná jsou mýdla v zásobníku a vlastní kosmetika. Nepůjčujte si cizí ručníky ani předměty osobní hygieny. Ranky na kůži by měly být vydezinfikovány a udržovány v čistotě a skryté, dokud se nezahojí. Další doporučení se týká pouze užívání nezbytně nutných antibiotik, aby mohla zafungovat, až jich bude zapotřebí. Zdroj http://www.stefajir.cz/?q=mrsa https://www.wikiskripta.eu/w/MRSA