Lymfa – lymfatický systém je součástí imunitního systému

Lymfa je nažloutlá tekutina proudící v lymfatickém systému, který je nedílnou součástí imunitního systému. Stará se o odvod škodlivin ven z těla a rozhoduje o řadě nemocí. Tento systém je podobný krevnímu oběhu.

Lymfatický neboli mízní systém tvoří lymfatické cévy s lymfatickými uzlinami, které mají důležitou funkci – jako filtry pohlcují cizí částice a mikroorganismy. Dále sem patří specializované lymfoidní tkáně a kromě uzlin tu jsou i další orgány (mandle, slezina, brzlík a kostní dřeň). Jestliže tento oběh nefunguje správně, dochází k selhání transportních a filtračních funkcí lymfy a organismus je zatěžován škodlivými látkami, které tak nemohou být vyloučeny z těla. V důsledku špatného fungování se v podkoží hromadí tuky, voda, sůl a odpadní látky.

Projevy špatné funkce lymfy

Pokud lymfa špatně protéká, objeví se otoky (mandlí, mízních uzlin, svalů a kloubů, očních víček, otoky v krajině břišní), celulitidou, akné a kožními problémy, nenápadnou únavou nohou (později únavou celého těla), poruchami imunitního systému (časté infekční nemoci), problémy s dýchacím systémem bez zjevné příčiny a také vznikem ničivých onemocnění.

Nateklé uzliny bez probíhající infekční choroby jsou důvodem pro návštěvu lékaře.

lymfa Prevence

Základem péče o lymfatický systém je zdravý životní styl. Jídelníček by měl obsahovat lehkou vyváženou a pestrou stravu s ovocem, zeleninou, kvalitními sacharidy a bílkovinami. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim (především kohoutková voda, případně vhodné bylinky), používají se také různé přírodní prostředky. Pro správné proudění lymfy jsou vhodné lymfatické masáže a také způsob oblékání (vyhněte se přiléhavým a syntetickým materiálům). Kromě toho při sprchování střídejte studenou a teplou vodu. Před sprchou můžete ještě přírodním kartáčem pokožku zregenerovat krouživými pohyby. Jako správný pohyb je třeba vybírat takový, který nebude příliš vysilovat. Vhodná je jóga a hluboké dýchání. Zapomínat by se nemělo ani na dostatečnou relaxaci (absenci stresu), pravidelnou životosprávu.

Naopak varování patří před konzumací rafinovaných cukrů, tučných potravin, červeného masa, chemicky zpracovaných potravin.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Lymfa http://www.ordinace.cz/clanek/lymfaticky-system-kdyz-je-jeho-funkce-narusena/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem