Kožní alergie – atopický ekzém, vyrážka, kopřivka, otok, zarudnutí kůže

Kožní alergie existují v různé podobě a vznikají z řady příčin. Obranná reakce organismu proti látkám z okolního prostředí je nemocí imunitního systému. Vzniknout mohou v důsledku kontaktu povrchu těla s rostlinami, kovy, chemickými látkami, latexem, hmyzem nebo třeba tkaninami.

Kožní alergie může postihnout nejen ruce, ale i obličej, rty, uši, vlasy a pokožku, krk, podpaží, nohy a trup. Svědivá vyrážka neboli kožní přecitlivělost pak může získat podobu kontaktní dermatitidy, atopického ekzému nebo kopřivky.

kožní alergieKontaktní dermatitida vzniká jako reakce na přímý styk alergenu s kůží. Většinou se omezuje jen na místo kontaktu. Například pod šperky, hodinkami. Hodně svědí. Pokud nesvědí, může se jednat o vážnou chorobu jako třeba o problémy s játry.

Atopický ekzém není jen problémem malých dětí. Zůstat může až do dospělosti. Pro tento druh nemoci je typická červená kožní vyrážka a suchá svědivá popraskaná kůže. Do těla se dostává dýchacími cestami.

Kopřivka se může objevit v kterémkoliv věku. Většinou trvá několik minut nebo hodin. Pokud svědivé pupence přejdou v plošný otok, pak se jedná o angioedém, který může ohrozit život.

Příznaky

Při kožní alergii pokožka svědí a nemocný si ji často škrábe, přitom hrozí zanesení infekce a zhoršení stavu. Nejhorší variantou je anafylaktický šok, kdy dochází k selhání oběhového systému.

Terapie

Při kožní alergii je zapotřebí včasná diagnóza a terapie na alergologii a dermatologii. Terapie kožní alergie spočívá především v zamezení kontaktu s příslušným alergenem a v podávání léků (antihistaminika). Aby byl stav pokožky lepší, maže se pokožka krémy, doplňkově jsou ideální i hydratační.

Prevence

Při kožní alergii nejsou vhodná kyselá, pálivá a ostrá jídla. Příznivě působí promašťování kůže a oleje do koupele. Ke snížení pravděpodobnosti vzniku alergie pomáhá, když je dítě kojeno.

Důležité je dodržovat pokyny lékaře. Pokud se týká sluneční alergie, jsou zapotřebí dodržovat pravidla zdravého pobytu na slunci, počínaje postupným opalováním těla, alespoň 15 minut denně s postupným prodlužováním doby. Přitom je třeba vždy natírat pokožku vhodným opalovacím přípravkem.

Zdroj http://www.stefajir.cz/?q=alergie http://www.pylovasluzba.cz/novinky/projevy-kozni-alergie-atopicky-ekzem-koprivka-ci-dermatitida-479