Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus, anglicky oyster mushroom) se řadí mezi dřevokazné houby. Hlíva je snadno dostupná houba, která roste chladnějších oblastech celého světa. Díky svým složkám například příznivě ovlivňuje hladinu tuků v krvi nebo stimuluje imunitní systém.
Ekologie a rozšíření hlívy
Hlíva se sbírá po mnoho staletí – první zmínky o jejím užívání pocházejí z období dynastie Sung (960-1279). V Evropě se začala pěstovat poměrně pozdě – v polovině minulého století.
Latiské jméno: Pleurotus ostreatus, čínsky pingu, japonsky hiratake
Roste hojně od října do prosince na odumřelých a živých kmenech různých listnatých stromů a na jejich pařezech. Zejména topolů, vrb, buků a ořešáků. Za příznivých klimatických podmínek může ve svém růstu pokračovat během celé zimy (někdy až do začátku března). Vyrůstá obvykle v trsech s plodnicemi střechovitě nad sebou uspořádanými a to od nížin až po horské oblasti. Nalezneme ji často i v zahradách a městských parcích nebo ve stromořadích i u řek a potoků.
Hlíva může být pro člověka prospěšná řadou zajímavých účinků, které vycházejí z pestrých složek této houby.
KUCHYŇSKÁ HODNOTA
Je to jeden z nejchutnějších a nejvíce známých druhů hub, použitelný v jakékoli kuchyňské úpravě. Nejchutnější jsou mladé plodnice, starší vyžadují delší tepelnou úpravu. Existuje nespočet receptů na její kuchyňskou úpravu — hlavně v asijském kulinářství je součástí mnoha tradičních pokrmů. Je chutná i naložená ve sladko kyselém nálevu, avšak vynikající je dušená na česneku. Hodi se i k sušeni a k připravě houbového prášku. Houbaři je ceněna obzvláště proto, že roste až do zimy, kdy již většina ostatních jedlých druhů hub přestala růst, jakož i proto, že ji můžeme nasbírat ve větším počtu najednou, neboť roste převážné v trsech. Kvalita houby je ale závislá na kvalitě substrátu, ze kterého roste, protože má schopnost vytahovat z půdy nebo z dřevitého substrátu těžké kovy a další zdraví nebezpečné látky a hromadit je v sobě. Hlíva ústřičná patři k houbám, které se dají snadno uměle pěstovat, a to bud na špalkách dřeva, nebo na PE pytlích s řezanou pšeničnou slámou.
Hlíva z hlediska tradiční čínské medicíny
Hlíva je podle tradiční čínské medicíny charakteristická mírně teplou teplotou, sladkou chutí a tropismem k játrům, slezině a žaludku. Podobně jako další blahodárné houby má i hlíva výrazné proti -eucensored11-ové účinky. Léčebné schopnosti této houby často pomáhají při chřipce, angině pectoris nebo rozedmě plic. Bývá doporučována pro prevenci kardiovaskulárních chorob jako jsou mozkové příhody nebo infarkt myokardu. Protože uvolňuje klouby a šlachy, radí se po ní sáhnout při artritidě, prospívá také při osteoporóze a zdlouhavých zánětech. Nezanedbatelný je také její přínos při fyzickém a duševním vyčerpání, kdy tonifikuje. (1-3)
Doplňováním středního ohniště (posilováním funkce sleziny a žaludku) podporuje celkovou qi i qi obrannou. Tím působí na mobilizaci obranyschopnosti organismu, zmírňování průběhu chronických nepřiměřených imunitních reakcí, únavu i a snižuje negativní účinky vyšší zátěže na organismus. Odstraňováním vlhkosti a hlenů je míněno i odstraňování hlenů, které nemůžeme vidět, což je např. i cholesterol apod. Obě charakteristiky (doplňování energie a vylučování hlenů) nám pomáhají také vysvětlit pozitivní účinek na některé typy eucensored11ových onemocnění u citlivých pacientů. Účinkem na šlachy a cévy pomáhá uvolňovat křeče svalstva, upravuje necitlivost končetin, působí pozitivně při blokádách páteře. Byl pozorován i příznivý účinek na růst vlasů, na proces krvetvorby, podpora obnovy sliznic. Tradiční Čínská medicína to může vysvětlit správnou funkcí středního ohniště, které tvoří qi a krev ve správné kvalitě pro výživu tkání. Západní medicína tento jev vysvětluje kyseliny listové obsahem velkého množství a dalších vitaminů ze skupiny B, a vitaminů C, D, K a obsahem minerálů a aminokyselin.

Hlíva se dá také využít:
při respiračních problémech, opakovaných zánětech dýchacích cest, alergii, astmatu, zahlenění, vykazuje censored účinky, dokáže inhibovat růst mnoha typů bakterií: Bacillus megaterium, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, vykazuje preventivní účinky, působí protivirově, likviduje herpetické a chřipkové viry nebo HIV, působí antimykoticky, zmírňuje bolesti pohybového aparátu, má vliv na ztuhlost svalů a šlach, lubago, regeneruje vnitřní orgány, podporuje peristaltiku, snižuje srážlivost krve, dále lze využít při kardiovaskulárních problémech, ateroskleróze, křečových žilách, hemoroidech, snižuje glykémii, bez ovlivnění hladiny inzulínu, má hepatoprotektivní účinky, pomáhá při krvetvorbě, chrání před vznikem aterosklerózy, využívá se při detoxikaci (akumuluje těžké kovy), zmírňuje křeče, pomáhá při znecitlivění končetin, podporuje růst vlasů, vykazuje antioxidační účinky.
Obsah bioaktivních látek v hlívě
Betaglukany
Z nejvýznamnějšich bioaktivních látek obsahuje hlíva ústřičná bohatě „větvené” cukry patřící do skupiny betaglukanů. Tyto glukany vykazuji účinky antioxidační, imunomodulační a censored (viz NOVÁK 2007) Podle způsobu extrakce byly získány různé izoláty glukanů:
Pleuran byl izolován extrakci 0,15 molárnim roztokem hydroxidu sodného, extrahován do acetonu a usušen. Pleuran byl testován na experimentálním zánětu střev u krys a byl u něj dokumentován výrazný protizápalový efekt našimi legy ze Slovenska (BOBEK a kol. 2001: NOSÁLOVA a kol. 2001). Pleuran byl testován rovněž u sportovců jako prostředek podporujicí imunitu a chránící před drobnými infekcemi (BERGENDIOVA a kol. 2011). Podrobnějši strukturní charakterizace byla provedena u polysacharidu extrahovaného vodou, v němž byl nalezen poměr glukosy a galaktosy 7 : I a u něhož byly rovněž prokázány účinky na stimulaci makrofágů, splenocytů a thymocytů a kol. 2011).
Rovněž další heteroglykan, s obsahem manosy, galaktosy a glukosy 1 : 2,1 : 7,9, byl izolován extrakci plodnic horkou vodou a byly u něj natezeny protieucensored11ové účinky (TONG a kol. 2009) podobně jako u proteoglykanu, který byl testován jak in vitro, tak in Vivo (SARANGI a kol. 2006).
Bylo popsáno, že podáváni hlívy ústřičné nebo extraktů s obsahem glukanů omezuje i výskyt eucensored11orů tlustého střeva (BOBEK a GALBAVÝ 2001; JEDINAK a SLIVA 2008).
Glykoproteiny
Glykoproteiny vyluhované z plodnic hlívy ústřičné mohou pravděpodobně potlačovat i aktivitu transkriptázy viru způsobujicího sníženou imunitu člověka (WANG a NG 2000). Nedávné výzkumy také prokázaly, že vodné výtažky z hlívy vykazuji cytotoxické účinky proti PC-3 eucensored16ovým buňkám prostaty a způsobují jejich apoptózu (GU a SIVAM 2006).
Lovastatin
Hlíva ústřičná obsahuje rovněž lovastatin, který byl v roce 1987 schválen jako léčivo na snižováni hladiny cholesterolu v krvi v denní doporučené dávce 80 mg. O efektu hlívy na snižováni cholesterolu u experimentálních zvířat existuje poměrně velký počet studii, například série prací slovenských autorů (BOBEK a kol. 1991, 1994, 1996; OPLETAL. 1993; BOBEK a GALBAVÝ 1999), avšak studie na lidech dlouho chyběla. Nicméně, jeli terapeutická dávka známa, lze poměrně snadno spočítat, jaké hmotnosti houby tato dávka odpovidá. O koncentraci lovastatinu v jednotlivých částech houby a v průběhu jejího růstu existuje vynikající práce (GUNDE-CIMERMAN a CIMERMAN 1995). Nověéjši studie prokázala, že orální aplikace suspenze prášku ze sušené hlívy ústřičné v množstvi 1 g, rozděleného do dvou denních aplikaci po dobu 30 dnů, významné snížila hladinu glukosy v krvi u hyperglykemických krys s diabetem navozeným alloxanem (PRASANNA a kol. 2008).
Terpenoidy
Terpeny vynikají především antioxidačními, imunomodulačními a eucensored16 účinky.
Hlíva ústřičná obsahuje ergosterol v množstvi až 674 mg/100 g sušiny, terpeny (například pleurotin) s antimikrobiální a eucensored16 aktivitou, glykopeptidy zvané lektiny, vykazující antibiotické, protiplísňové a eucensored16 účinky (WANG a kol. 1998, 2002). Zajímavým je zjištěni, že lektin z hlívy ústřičné má potlačujici účinky na příjem potravy (KAWAGISHI a kol. 2000).
Vitaminy a stopové prvky
Z dalších nutričních látek obsahuje hlíva ústřičná různé aminokyseliny, proteiny, tuky, vlákninu (hlaw ně chitin), asi 18 různých mastných kyselin, zejména kyselinu linoleovou a olejovou, další steroly, vitaminy C, K a p, ale hlavně vitaminy ze skupiny B, zejména kyselinu listovou (vitamin B9), jejíž nedostatek v těle vede k poruchám růstu kosti a vlasů, ke sniženi poetu bílých krvinek a k zánětlivým změnám v dutině ústní, jako jsou afty. Z minerálních látek jsou v této houbě zastoupeny především draslík, Železo, fosfor a ze stopových prvků hlavně selen, zinek, bor,jod, med, kobalt a molybden.
Fenolové sloučeniny
U fenolů je významná především schopnost snižovat oxidační stres tím, že neutralizují volné radikály. Příkladem fenolů z hlívy je třeba 2,4-bis(1,1-dimethyl ethyl či 2,5-di-tertbutylphenol.
Lipidy
V hlívě nechybí ani mastné kyseliny, a to především nenasycené mastné kyseliny, které působí příznivě na lidské zdraví, jsou nejen censored, ale také třeba zvyšují hladinu lipidů. Mezi polonenasycené kyseliny v hlívě patří kyselina linolová a arachidonová, mezi mononenasycené se řadí kyselina olejová. Kromě toho nechybí ani nasycené mastné kyseliny – v tomto případě můžeme zmínit kyselinu palmitovou nebo kyselinu myristovou.

Steroly
V hlívě je velké množství mykosterolů, které jsou důležité například pro regulaci hladiny lipidů a neutralizaci volných radikálů. Ke sterolům se řadí vitamín D2 (ergosterol). V hlívě pak najdeme třeba také cerevisterol, peroxid ergosterolu, 5α, 8α-epidioxy-(22E, 24R)-23-metylergosta-6, 22-dien-3β-ol , 3β, 5α, 9α-trihydroxy-(22E, 24R)-23-metylergosta-7, 22-dien-6-on, 3β, 5α, 9α-trihydroxy-(24S)-ergost-7-en-6-on, 3β, 5α, 9α, 14α-tetrahydroxy-(22E, 24R)-ergosta-7, 22-dien-6-on, (22E, 24R)-ergosta-7, 22-diene-3β, 5α, 6α, 9α-tetrol (5), 5α, 9α-epidioxy-3β-hydroxy-(22E, 24R)-ergosta-7, 22-dien-6-on, 5α, 9α-epidioxy-3β-hydroxy-(24S)-ergost-7-en-6-on and 5α, 6α-epoxy-(22E, 24R)-ergosta-8, 22-diene-3β, 7β, 14α-triol a další.
Látky poskytující hlívě chuť a aroma
V hlívě se nachází zhruba 45 složek, které houbě dodávají chuť a vůni. Patří sem třeba thioly, ketony, alkoholové sloučeniny, estery nebo také například sloučeniny se sírou a aldehydy. Konkrétně se jedná například o alfa pinen, benzaldehyd, oktan-3-on, anisaldehyd, 3-methyl-1-butanol, 3-methyl-1-propanol, cystein nebo methionin a další.
Prospěšnost hlívy pro zdraví
Hlíva pečuje o imunitní systém
Četné studie prokázaly u hlívy antineoplastické, preventivní, antibiotické, imunomodulační a censored vlastnosti. V kultuře in vitro působí cytolitická bílkovina ostreolysin cytotoxicky na eucensored11ové buňky eucensored16 prsu. Při použití dimerického lektinu v pokusech na myších infikovaných eucensored11y 180 a hepatoma H22 byly zjištěny výrazné proti eucensored11 účinky. U myší, kterým byl podáván tento lektin, byla dosažena průkazně vyšší doba přežití.
Byla provedena řada pokusů in vitro, při kterých se k buňkám imunitního systému přidala hlíva. Sledovala se reakce imunitních buněk. Výsledkem bylo konstatování, že hlíva je schopna stimulovat imunitní buňky. Především její polysacharidy se vážou na povrchové receptory těchto buněk. Důsledkem je jejich aktivace. Buňky se začnou dělit, vytvářet imunitní odpověď, při které se zvyšují cytokiny, třeba TNF alfa, IL-1beta, IL-2. Jestliže jsou vystaveny makrofágy, rostou jejich fagocytární a likvidační schopnosti. Buňky pak aktivněji pohlcují třeba bakterie, které v důsledku zlikvidují.
Pokusy byly prováděny nejen in vivo (na buněčných kulturách), ale také na zvířatech, což dokládají klinické studie. Při jedné ze studií byl pozorován vliv hlívy na zdraví dětí s častými infekcemi dýchacích cest. Této studie se účastnilo 175 dětí, které dlouhodobě konzumovaly hlívu. Poklesla nemocnost dětí a dokonce u 36 % dětí nedošlo k žádnému onemocnění během roku. Krevní testy prokázaly, že při užívání hlívy vzrostlo množství imunitních buněk a také došlo ke koncentraci potřebných cytokinů. Bylo prokázáno posílení imunitního systému a obranyschopnosti dětí před infekcemi. (5)
Ukázalo se, že methanolové extrakty z plodnic hlívy významně snížily velikost pevných eucensored11ů u myší. Extrakt z mycelia hlívy jak samotný,
tak v kombinaci s chemoterapeutikem cyklofosfamidem inhibovaly růst eucensored11ů u myší. Vodní extrakt z hlívy potlačil cytotoxicitu vyvolanou apoptózou buněk lidského eucensored13u. Má se za to, že aktivní látkou byly v tomto případě vodou rozpustné bílkoviny nebo polypeptidy. U některých polysacharidů byly prokázány eucensored16 účinky, a to jak u pevných eucensored11ů, tak u leucensored12mie.
Při práci na jedné z dalších klinických studií se sledovali sportovci. Protože velká fyzická námaha oslabuje imunitní systém, jsou vrcholoví sportovci náchylnější k onemocnění. Proto byli sportovci rozděleni do dvou skupin: jedna konzumovala placebo a druhá dostávala pleuran. Účastníci skupiny s pleuranem vykazovali nižší nemocnost a krevní testy potvrdily růst aktivity NK buněk a lepší fagocytární schopnosti makrofágů. (6)
Dvě ribonukleázy izolované z plodnic P. ostreatus projevovaly antiproliferační efekt na linie buněk pevných eucensored11 a leueucensored12mie. Také bílkovina eryngeolysin byla toxická vůči buňkám leueucensored12mie.
Vodorozpustné glykoproteiny izolované z mycelia P ostreatus vykázaly proti-eucensored11ovou aktivitu vůči eucensored14mu implantovanému na myši.
DNA izolovaná z plodnic P. ostreatus podávaná myším infikovaných Ehrlichovým eucensored13em jim prodloužila Životnost.
Imunostimulační účinky by mohly představovat dobré využití při tvorbě vakcín. Aby vakcína vyvolala tvorbu protilátek proti podanému patogenu, je zapotřebí plné povzbuzení imunitního systému. Z tohoto důvodu se vakcíny doplňují třeba o soli hliníku. Tento efekt by mohla zvládnout i hlíva, což bylo potvrzeno v jedné studii, při které vakcínu dostala zvířata a byla vyvolána dostatečně silná odezva. Vytvořily se protilátky a paměťové buňky. (7-8)
Při jednom z pokusů se prokázalo, že hlíva dokáže chránit sliznice a zmenšovat zánět. Polovina krys dostávala k potravě navíc pleuran, druhá nic dalšího. Za 4 týdny dostaly krysy toxickou látku, která poškozuje střevní sliznici. Krysy s pleuranem měly mnohem menší poškození, dokonce o 67 %. Menší byla také infiltrace střevní sliznice imunitními buňkami, zánět se tolik neprojevoval. Krysám léčeným pleuranem se pak také rychleji upravoval stav.
Obdobného efektu bylo dosaženo také tehdy, když krysy trpěly obdobou lidské Crohnovy choroby. Také v tomto případě došlo ke zmírnění zánětu. Hlíva může prospět i v případě alergií a zmírnit alergický zánět. Na pokusech bylo doloženo, že hlíva způsobuje pokles činnosti buněk zapojených do alergických reakcí. Navíc dojde také ke snížení koncentrace cytokinů, které alergii zesilují. Tím se sníží reaktivita dýchacích cest astmatiků. (9)
Hlíva se osvědčila také u atopického ekzému. Byla provedena klinická studie s 80 pacienty s ekzémem. Pacienti byli natřeni krémem s beta glukany z hlívy. Poté byl ekzém zhodnocen lékařem. Nemocní uvedli, že necítili tolik svědění, příslušná místa je tolik nebolela a došlo k menšímu vysychání a pnutí pokožky. Také ze strany lékaře bylo potvrzeno zmenšení rozsahu poškození pokožky a celkové zklidnění zánětu. Pacienti krém velmi dobře snášeli a neuvedli žádné negativní komentáře k této terapii. (10)
Z tohoto nástinu je už zřejmé, že hlíva je schopna harmonizovat imunitní systém – při infekcích dokáže posílit obranné funkce a naopak při patologických zánětech imunitní systém umírňuje.
Hlíva zvládá eucensored16 buňky
eucensored13ová onemocnění představují velkou zátěž pro organismus a často zanechává také trvalé následky. Proto se stále hledají nové možnosti, jak uzdravovat pacienty co nejefektivněji a bez dalšího poškození organismu. Extrakty z hub se s ohledem na různé studie a pokusy zdají být vhodnou volbou. Mezi houby s těmito účinky patří také hlíva.
Pokusy in viro a in vitro prokazující antineoplastické účinky extraktů z tkání i čistých izolovaných látek jako glukany, bílkoviny a další sloučeniny popisuje v literatuře mnoho autorů.
Pro zkoumání eucensored16 účinků bylo využito také pokusných zvířat. Při vytvořeném modelu leueucensored12ie byla myším podávána hlíva, čímž vzrostla tvorba zdravých krevních buněk a podpořila se protieucensored13ová imunita a naopak bylo potlačeno množení eucensored16 klonu. Také při studii s censoredem bylo dosaženo obdobných výsledků. Došlo až k 75% regresi eucensored13ů při návkách 20 mg/kg, přičemž nemocné myši, které byly léčené hlívou, žily déle než neléčené. (11)
Při pokusech u eucensored16 žaludku poklesla velikost eucensored11u a také se snížilo eucensored15zování. (12)
Hlíva má schopnost zmírnit dopady protieucensored13ové radioterapie. Když byly myši vystaveny záření, nastal útlum kostní dřeně. K tomuto došlo ale jen tehdy, když nedostávaly myši hlívu, protože u myší krmených hlívou se rychle obnovila krvetvorba. Můžeme tedy říci, že hlíva přispívá k likvidaci eucensored16 buněk, posilování protieucensored13ové imunity a k poklesu negativních dopadů eucensored16 censored. (13)
Při pokusech u eucensored16 žaludku poklesla velikost eucensored14u a také se snížilo eucensored15zování. (12)
Hlíva má schopnost zmírnit dopady protieucensored13ové radioterapie. Když byly myši vystaveny záření, nastal útlum kostní dřeně. K tomuto došlo ale jen tehdy, když nedostávaly myši hlívu, protože u myší krmených hlívou se rychle obnovila krvetvorba. Můžeme tedy říci, že hlíva přispívá k likvidaci eucensored16 buněk, posilování protieucensored13ové imunity a k poklesu negativních dopadů eucensored16censored. (13)
Hlíva zvládá infekce
Během studií, při kterých byla k určitým choroboplodným částicím přidána hlíva nebo její složky se doložilo, že si hlíva dokáže poradit se zlatým stafylokokem, acibokaterem, salmonelou, klebsielou, E. coli nebo třeba také s pseudomonádou. Je zajímavé, že hlíva zvládá i obranu proti druhům, které jsou rezistentní proti řadě typů antibiotik, ne pouze proti jednomu.
Ani nyní to není v preventivním působení hlívy vše. Při pokusu se zjistilo, že hlíva nabízí pomoc také při nákaze trypanozomou. Jedná se o parazita přenášeného mouchou tse-tse, který způsobuje takzvanou spavou nemoc. Při pokusu byly myši nakaženy parazity a rozděleny do 6 skupin. Každá skupina byla léčena jiným způsobem, aby se dalo porovnat, která z léčebných metod je neúčinnější. Jedna skupina nebyla nijak léčena, další dostávaly různě zkombinovaný extrakt z hlívy a poslední skupina dostávala obvyklý lék pro tuto terapii, tedy diminazin acuturát. Vyšlo najevo, že hlíva byla velmi úspěšná při eliminování parazita. Při dávkách 200 a 250 mg/kg poklesla parazitémie na hodnotu nedetekovatelnosti parazita, což znamenalo lepší účinnost než diminazin. Myši, které nebyly léčené, umíraly mnohem dříve, některé dokonce před ukončením studie. (14-16)
Vliv hlívy na cukrovku
Při pokusech na krysách, u kterých byl vyvolán stav jako lidská cukrovka, se zjistilo, že konzumací hlívy může dojít k poklesu a stabilizaci hodnot glykémie. Krysy původně vykazovaly vysoké hladiny glykémie a po podávání hlívy se hodnoty snížily o zhruba 23,5 %. Protože hlíva je také protizánětlivá a způsobuje pokles oxidačního stresu, omezuje další poškození slinivky a tkání. Kromě toho obnovuje citlivost buněk na inzulin a ruší se rezistence na inzulin.
Jedna ze studií probíhala i na dobrovolnících – skupině zdravých osob a skupině s cukrovkou II. typu. Dobrovolníci dostávali suspenzi z prášku z hlívy. Poté dostali velkou dávku glukózy. Zdravým lidem se po jídle výrazně nezvýšila glykémie, tento stav nenastal ani u diabetiků, u kterých by se to čekalo. Kromě toho vzrostla i hladina inzulinu. Ve skupině, kde byla podávána houba, se vstřebalo více glukózy ze střeva, ale došlo k rychlejšímu zpracování a k větší činnosti glukokinázy. (17-19)
Hlíva má antioxidační účinky
Oxidační stres představuje pro člověka nebezpečí. Je to způsobeno volnými radikály, které vznikají v těle. Působí totiž „toxicky“ a při lipoperoxidaci narušují buněčné membrány, narušují ale i DNA. Tyto změny pak mohou přispět k eucensored16 censored. Volné radikály mohou být neutralizovány vlastními mechanismy těla v tom případě, že se jedná o radikály vzniklé při metabolických procesech v těle. Pokud je ale volných radikálů nadbytek, tělo nezvládá jejich neutralizaci, je třeba dodat antioxidanty společně se stravou. Součástí stravy může být právě i hlíva, která poslouží při neutralizaci volných radikálů.
Byly provedeny pokusy v roztocích, kde jsou zastoupeny volné radikály. Vyšlo najevo, že jejich koncentrace klesá, když se přidá hlíva, případně připravené extrakty. Došlo k poklesu koncentrace hydroxylových a superoxidových radikálů. Pokusy byly prováděny i na zvířatech, protože oxidační stres se dá pozorovat díky parametrům proměnlivým v krvi, a to především markery peroxidace lipidů. Pokud se u zvířat vyvolá oxidační stres, například vyvoláním zánětu, když zvíře dostane toxickou látku, dochází k růstu koncentrace malondialdehydu v krvi a k většímu poškození tkáně. Když se dodá hlíva, zánět i poškození se zmenší a koncentrace malondialdehydu neroste.
Kromě toho hlíva podporuje činnost neutralizačních enzymů vlastních tělu. Toto se také prokázalo při pokusech na myších, které trpěly obdobou Alzheimerovy choroby. V mozku při této degenerativní chorobě dochází k růstu množství volných kyslíkových radikálů, a proto se zrychluje nemoc. Jestliže se ale konzumuje hlíva, postup nemoci se poměrně rychle zpomalí. Dokonce se u myší prokázalo, že může dojít i ke zlepšení stavu. Když byl pokus rozebírán podrobněji, tak se zjistilo, že hlíva dokázala v mozku aktivovat enzymy, které neutralizují volné radikály, a pokleslo i usazovaní amyloidu a tvorba amyloidových plaků. (20-22)
Hlíva působí na tuky a kvalitu krve
Hyperlipidémie – poruchy lipidového metabolizmu, též dyslipidémie, dříve hyperlipidémie jsou metabolická onemocnění. Charakteristické jsou zvýšené plazmatické hodnoty některých lipoproteinů, které mají vliv na růst rizika a rychlost postupu aterosklerózy, tedy na kornatění tepen. Ateroskleróza je chronické progresivní onemocnění cévní stěny charakterizované místní akumulací lipidů a dalších komponent krve a fibrózní tkáně v intimě arterií, provázené změnami v médii cévní stěny. Ateroskleróza se vyvíjí jako chronický zánět s nadměrnou proliferativní odpovědí intimy a médie tepen na různé podněty, zejména na modifikované LDL (low density lipoproteins).
Pacienti s hyperlipidémií jsou častěji ohroženi ischemickými chorobami srdce a dolních končetin a také trpí na vysoký tlak. Vzniknout mohou také akutní stavy jako je mozková nebo srdeční mrtvice. Důležité je tedy sledovat hladinu tuků v krvi a mít ji pod kontrolou. Někdy je však nutné úžívat hypolipidemika. Existují ale rostlinné prostředky, které mají vliv na pokles hladiny tuků v krvi.
Hlíva patří v současnosti v Evropě mezi nejčastěji používané blahodárné houby, jako podpůrný prostředek při terapii některých civilizačních chorob, např. aterosklerózy. Podávání hlívy zamezuje hromadění cholesterolu v já-
trech a urychluje jeho rozklad.
Studie ukázaly, Že podíl hlívy v množství 10 % v krmivu obsahujícím 1 % cholesterolu v dietě králičích samců snížil původní obsah cholesterolu v krevním séru na 65 %, v játrech na 60 v srdci na 47 %, ve svalech na 25 %
a v aortě na 79%. Při hodnocení této diety na výskyt aterosklerotického plátu byl zjištěn úbytek usazenin v koronárních tepnách u hlívou ošetřených zvířat. Také bylo zjištěno snížení počtu poškozených koronárních tepen i fibrózy myokardu a dále pak snížená přítomnost všech druhů pěnových buněk v aterosklerotických plátech.
Byly provedeny pokusy na krysách s dědičnou hypercholesterolémií. Podávala se hlíva a výsledky ukázaly pokles koncentrace triglyceridů a celkového cholesterolu. Tohoto stavu bylo dosaženo bez podávání další terapie.
Také byly zpracovány klinické studie. Na jedné z nich se podílelo 20 dobrovolníků (9 mužů a 11 žen mezi 20‒34 lety). Autoři studie je rozdělili do dvou skupin, přičemž jedna dostala hlívu v polévce (30 g na porci), druhá skupina obdržela polévku bez hlívy. Studie trvala 21 dnů. Následné provedené krevní testy odhalily, že dobrovolníci, kteří konzumovali polévku s hlívou, vykazovali menší koncentraci triglyceridů a oxidovaného LDL – nejrizikovější lipid pro vznik aterosklerózy. Autoři klinické studie se domnívají, že tento efekt na lipidy má především ergosterol, kyselina linolová a také sloučeniny ergostanu. (23-25)
Snižování srážlivosti krve, krvetvorba a censored vlastnosti
Vědecká data potvrdila, že metanolové extrakty z hlívy mají censored účinky a dále mají vliv na snížení srážlivosti krve. Ukázalo se, že při uměle vyvolaném zánětu (pomocí karagenanu Či formaldehydu) účinkovala hlíva stejně jako běžně používaný lék Voltaren (Diclofenac). Extrakt z hlívy potlačil srážení trombocytů 0 88—95 ‘/a Tyto vlastnosti naznačují její potenciál při terapii kardiovaskulárních chorob.
Péče o sliznice a orgány
Jak již bylo dříve uvedeno, dá se usuzovat, že hlíva bude schopna chránit řadu orgánů před poškozením a bude moci prospět při jejich regeneraci.
Játra
Hlíva má antioxidační účinky, ke kterým když připočteme také účinky snižující lipidy, můžeme konstatovat, že dokáže chránit jaterní tkáň. Protože na játra jsou kladeny velmi těžké nároky, jsou snadno poškoditelná. Játra slouží k detoxikaci, ale také přispívají k metabolismu živin a syntéze proteinů.
Pokusy prokázaly, že hlíva pomáhá tlumit záněty a podporuje obnovu poškozené tkáně po vystavení jater toxickým látkám (thiocetamid, acetoaminofen, tetrachlometan). Když byla pokusným zvířatům podávána také hlíva, výsledky jaterních testů se nezhoršovaly, nárůst AST a ALT by vypovídal o poškození jaterních buněk. Byl zkoumán vzorek tkáně, kde se potvrdilo, že nebyla tak poškozena jako u zvířat, která hlívu nekonzumovala. Neobjevovaly se zánětlivé změny, steatóza, nekróza ani cirhotické změny. Játra velmi ničí i infekce virovými hepatitidami B a C. Také negativní dopady hepatitid na játra se dají ovlivnit hlívou, která působí na pokles šíření infekce, tedy vstoupení viru do buněk. (26, 27)
Péče o žaludeční sliznici
Byl testován také vliv hlívy na žaludeční sliznici. Při pokusu krysy dostaly kyselinu octovou. Ta narušila sliznici žaludku takovým způsobem, že se vytvořily hlubší léze. Pak krysy dostaly hlívový extrakt, který vyvolal pokles oxidačního stresu, ale také růst činnosti enzymů a sloučenin, které mají na starost neutralizaci volných radikálů (třeba superoxiddismutáza, glutation). Na rozdíl od nesuplementovaných krys, se u krys suplementovaných hlívou zmenšily léze, a došlo k rychlejšímu hojení žaludeční sliznice. Vzrostla tvorba ochranného hlenu, díky kterému se ke sliznici dostane méně dráždivých škodlivin. (28)
Je zřejmé, že extrakt z hlívy způsobuje pokles ničivého oxidačního stresu. Kromě toho podporuje odolnost sliznice vůči vlivu škodlivin, protože se více tvoří ochranný hlen.
Péče o nervovou soustavu
Už jsme si řekli, že hlíva má schopnost snižovat hladiny cukrů, čímž omezuje poškození periferních nervů. Protože také způsobuje pokles oxidačního stresu, zmírňuje degenerativní pochody v mozku.
Krevní tlak
Protože hlíva způsobuje pokles hladiny lipidů a cukrů v krvi, přispívá tím k udržení dobrého stavu kardiovaskulárního systému. Při pokusech s 27 pacienty s cukrovkou II. typu a vysokým krevním tlakem se dokázalo, že když se konzumují 3 g hlívy denně, poklesne za 3 měsíce systolický i diastolický tlak. Kromě toho také dojde ke snížení hladiny cukrů v krvi. (29)
Krvetvorba
Jelikož je hlíva zdrojem železa, jehož vstřebávání napomáhá, dá se také využít jako antianemikum. Někdy se totiž stává, že přes užívání železa se minerální látka nemusí dobře vstřebávat, pak terapie nesplňuje požadavky. Při jednom pokusu sledovali vědci, jak je hlíva schopna hromadit železo, má vysokou akumulační kapacitu. Tento efekt by byl možný využít pro výrobu léků. Pro tento účel by se hlíva pěstovala na substrátu bohatém na železo – načerpala by ho do sebe, a následné užívání by prospělo pacientům s anémií. (30)
Degradace škodlivin
Enzymy z hlívy jsou schopny rozkládat řadu velmi těžko odbouratelných škodlivin, které se dostávají do životního prostředí nebo je třeba využíváme k hubení škůdců. Jedna ze studií prokázala, že hlíva dobře rozkládá bisfenol A – endokrinní disruptor – který špatně působí na činnost žláz s vnitřní sekrecí. Hlíva tuto látku dokáže „přetvořit“ na neškodné sloučeniny. Do nádoby dali vědci houbu a komunální odpad s bisfenolem. Na závěr pokusu bylo dosaženo likvidace 95 % škodlivých látek. Podobně je hlíva schopna degradovat antibiotika, která v životním prostředí nechceme mít. Při prováděném pokusu hlíva rozkládala ciprofloxacin. Vedle toho hlívová laktáza také „likviduje“ aflatoxin B1. Jedná se o toxický produkt plísní a velmi často dochází k tomu, že je přítomen v mouce a dalších potravinách. Tím je ale způsobeno znehodnocení potraviny a musí se vyhodit. Kdyby se použila hlíva, dosáhlo by se až 90% odstranění aflatoxinu. (31, 32)
Zdroj
1) Hua Yang and Wen Guo. Chinese Food for Life Care, Cambridge Scholars Publishing, 2015
2) Stamets, P. MycoMedicinals: An Informational Treatise on Mushrooms, Myco Media, 2002
3) Hobbs, C. Medicinal Mushrooms, Botanica Press, 1995
4) Krishnamoorthy Deepalakshmi, Sankaran Mirunalini. Pleurotus ostreatus: an oyster mushroom with nutritional and medicinal properties. J Biochem Tech (2014) 5(2):718-726. https://pdfs.semanticscholar.org/3430/4adfd5670e5fd784830ab4384d142b949ac0.pdf
5) Jesenak M, Majtan J, Rennerova Z, Kyselovic J, Banovcin P, Hrubisko M. Immunomodulatory effect of pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. 2013 Feb;15(2):395-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23261366
6) Bergendiova K, Tibenska E, Majtan J. Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) supplementation, cellular immune response and respiratory tract infections in athletes.Eur J Appl Physiol. 2011;111(9):2033-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21249381
7) Cristina Lull, Harry J. Wichers, and Huub F. J. Savelkoul. Antiinflammatory and Immunomodulating Properties of Fungal Metabolites. Mediators Inflamm. 2005 Jun 9; 2005(2): 63–80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160565/
8) Devi KS, Sahoo B, Behera B, Maiti TK. Nanoparticle and polysaccharide conjugate: a potential candidate vaccine to improve immunological stimuli.Int J Biol Macromol. 2015;72:1254-64.
9) Rivero-Pérez N, Ayala-Martínez M, Zepeda-Bastida A, Meneses-Mayo M, Ojeda-Ramírez D. Anti-inflammatory effect of aqueous extracts of spent Pleurotus ostreatus substrates in mouse ears treated with 12-O-tetradecanoylphorbol-13-acetate.Indian J Pharmacol. 2016;48(2):141-4.
10) Jesenak M, Urbancek S, Majtan J, Banovcin P, Hercogova J. β-Glucan-based cream (containing pleuran isolated from pleurotus ostreatus) in supportive treatment of mild-to-moderate atopic dermatitis. J Dermatolog Treat. 2016 Aug;27(4):351-4. Epub 2015 Dec 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26654776
11) Devi KS, Behera B, Mishra D, Maiti TK. Immune augmentation and Dalton’s Lymphoma censored inhibition by glucans/glycans isolated from the mycelia and fruit body of Pleurotus ostreatus. Int Immunopharmacol. 2015 Mar;25(1):207-17.
12) Cao, X., Liu, J., Yang, W., Hou, X., Li, Q. Anticensored activity of polysaccharide extracted from Pleurotus ostreatus mycelia against gastric cancer in vitro and in vivo. Molecular Medicine Reports 12.2 (2015): 2383-2389. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25892617
13) G. Llauradó, H.J. Morris, V. Tamayo, Y. Lebeque, Y. Beltrán, J. Marcos, S. Moukha, E.E. Creppy & R.C. Bermúdez. Haematopoiesis radioprotection in Balb/c mice by an aqueous mycelium extract from the Basidiomycete Pleurotus ostreatus mushroom. Pages 1557-1561 | Received 29 Jun 2014, Accepted 28 Oct 2014, Published online: 25 Nov 2014. Dostupné z https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14786419.2014.983918?src=recsys&journalCode=gnpl20
14) Abdulhakim Bawadekji, Mridha M.A.U., Al Ali M., Jamith Basha W. Antimicrobial Activities of Oyster Mushroom Pleurotus ostreatus. Antimicrobial Activities of Oyster Mushroom Pleurotus ostreatus. https://www.researchgate.net/publication/320527424_Antimicrobial_Activities_of_Oyster_Mushroom_Pleurotus_ostreatus
15) Tatiana Rodrigues Alexandre, Marta Lopes Lima, Mariana Kolos Galuppo, Juliana Tonini Mesquita, Matilia Ana do Nascimento, Augusto Leonardo dos Santos, Patricia Sartorelli, Daniel Carvalho Pimenta, and Andre Gustavo Temponecorresponding author.Ergosterol isolated from the basidiomycete Pleurotus salmoneostramineus affects Trypanosoma cruzi plasma membrane and mitochondria. J Venom Anim Toxins Incl Trop Dis. 2017; 23: 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5450401/
16) Ademola IO, Odeniran PO. Novel trypanocide from an extract of Pleurotus sajor-caju against Trypanosoma congolense.Pharm Biol. 2016 Sep 21:1-7. https://www.researchgate.net/publication/308487087_Novel_trypanocide_from_an_extract_of_Pleurotus_sajor-caju_against_Trypanosoma_congolense
17) Zhang Y, Hu T, Zhou H, Zhang Y, Jin G, Yang Y. Antidiabetic effect of polysaccharides from Pleurotus ostreatus in streptozotocin-induced diabetic rats. Int J Biol Macromol. 2016 Feb;83:126-32. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2015.11.045. Epub 2015 Nov 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26627601
18) Jayasuriya WJ, Wanigatunge CA, Fernando GH, Abeytunga DT, Suresh TS. Hypoglycaemic activity of culinary Pleurotus ostreatus and P. cystidiosus mushrooms in healthy volunteers and type 2 diabetic patients on diet control and the possible mechanisms of action. Phytother Res. 2015;29(2):303-9.
19) Amit Roy, Dr. Ram Kumar Sahu, Pushpa Prasad. Evaluation of Protective Effect of Pleurotus ostreatus Against Insulin Producing RINm5F Cells. https://www.researchgate.net/publication/263651903_Evaluation_of_Protective_Effect_of_Pleurotus_ostreatus_Against_Insulin_Producing_RINm5F_Cells
20) Jayakumar T, Thomas PA, Isai M, Geraldine P. An extract of the oyster mushroom, Pleurotus ostreatus, increases catalase gene expression and reduces protein oxidation during aging in rats. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2010 Aug;8(8):774–80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20727333
21) Jayakumar T, Thomas PA, Sheu JR, Geraldine P. In-vitro and in-vivo antioxidant effects of the oyster mushroom Pleurotus ostreatus. Food Research International Volume 44, Issue 4, May 2011, Pages 851-861. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996911001724
22) Bobek P, Galbavy S. Effect of pleuran (beta-glucan from Pleurotus ostreatus) on the antioxidant status of the organism and on dimethylhydrazine-induced precancerous lesions in rat colon. Br J Biomed Sci. 2001;58(3):164-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11575739
23) Donald I Abrams, corresponding author Paul Couey, Starley B Shade, Mary Ellen Kelly, Nnemdi Kamanu-Elias, and Paul Stamets. Antihyperlipidemic effects of Pleurotus ostreatus (oyster mushrooms) in HIV-infected individuals taking antiretroviral therapy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3163637/
24) Bobek P, Ginter E, Jurcovicová M, Kuniak L. Cholesterol-Lowering effect of the Mushroom Pleurotus ostreatus in hereditary hypercholesterolemic Rats. Ann Nutr Metab 35 (4):191-195. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1897899
25) Inga Schneider, Gaby Kressel, Annette Meyer, Andreas Hahn. Lipid lowering effects of oyster mushroom ( Pleurotus ostreatus) in humans. Article in Journal of Functional Foods 3(1):17-24 · January 2011. https://www.researchgate.net/publication/251706346_Lipid_lowering_effects_of_oyster_mushroom_Pleurotus_ostreatus_in_humans
26) Jayakumar T, Ramesh E, Geraldine P. Antioxidant activity of the oyster mushroom, Pleurotus ostreatus, on CCl(4)-induced liver injury in rats. Food and Chemical Toxicology Volume 44, Issue 12, December 2006, Pages 1989-1996. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691506001803
27) Refaie FM. Esmat AY. Daba AS. Osman WM. Taha SM. Hepatoprotective activity of polysaccharopeptides from Pleurotus ostreatus mycelium on thioacetamide-intoxicated mice. Micologia Aplicada International. 2010, Vol. 22 Issue 1, p1-13. 13p. 6. https://www.researchgate.net/publication/43070342_Hepatoprotective_activity_of_polysaccharopeptides_from_Pleurotus_ostreatus_mycelium_on_thioacetamide-intoxicated_mice
28) Yang Q, Huang B, Li H, Zhang C, Zhang R, Huang Y, Wang J. Gastroprotective activities of a polysaccharide from the fruiting bodies of Pleurotus ostreatus in rats. Int J Biol Macromol. 2012 Jun 1;50(5):1224-8. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2012.03.020. Epub 2012 Mar 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22484446
29) MBK Choudhury, T Rahman, AJ Kakon, N Hoque, M Akhtaruzzaman, MM Begum, MSK Choudhuri, MS Hossain. Effects of Pleurotus ostreatus on Blood Pressure and Glycemic Status of Hypertensive Diabetic Male Volunteers. https://www.banglajol.info/index.php/BJMB/article/view/13280
30) Reguła J, Krejpcio Z, Staniek H. Iron bioavailability from cereal products enriched with Pleurotus ostreatus mushrooms in rats with induced anaemia. Ann Agric Environ Med. 2016 Jun 2;23(2):310-4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27294638
31) Singh SK1, Khajuria R1, Kaur L2. Biodegradation of ciprofloxacin by white rot fungus Pleurotus ostreatus. 3 Biotech. 2017 May;7(1):69. doi: 10.1007/s13205-017-0684-y. Epub 2017 Apr 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28452015
32) Lauren W. Jackson, III and Barry M. Pryor, corresponding author. Degradation of aflatoxin B1 from naturally contaminated maize using the edible fungus Pleurotus ostreatus. AMB Express. 2017; 7: 110.Published online 2017 Jun 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5457385/