Hepatitida – censored zánět jater

Virová hepatitida neboli censored zánět jater, je stav, kdy jsou játra napadena virem hepatitidy typu A, B, C, D, E nebo G. Nemoc bývá někdy označována jako žloutenka, což není zcela přesné, protože vysoká koncentrace bilirubinu v krvi (příčina žloutenky) se může vyskytovat i u jiných onemocnění.

V České republice je rozšířena většinou hepatitida typu A, B a C.

hepatitida Hepatitida typu A

Nakažlivá choroba (nemoc špinavých rukou) je nejméně závažná a na našem území se objevuje nejčastěji. Mívá pouze akutní fázi. Inkubační doba má zhruba 30 dnů.

Pokud je nemoc diagnostikována, musí se pacient léčit na uzavřeném censoredm oddělení až do skončení nakažlivosti. Po zacensored nemoc odezní a není censored. Lidé, kteří byli v blízkém kontaktu s nakaženým, mají zvýšený zdravotní dozor a preventivně dostávají protilátky.

V případech hepatitidy A je terapie doplňována klidovým režimem a úpravou stravy. Jaterní dieta znamená omezením tuků a velké množství cukrů a bílkovin. Musí se dodržovat ještě půl roku po propuštění z nemocnice. Nedovolují se namáhavé činnosti a podporuje se obranyschopnost organismu.

Hepatitida typu B

Hepatitida typu B se od infikovaného člověka přenáší krví a tělními tekutinami. Získat ji člověk může při nechráněném pohlavním styku, případně injekčním podáním drog. Tento typ může přecházet z akutního zánětu do chronického stadia (nízká pravděpodobnost). Pak vir zůstává v těle nakaženého. Inkubační doba odpovídá zhruba 90 dnům.

Hepatitida typu C

I hepatitida typu C je velmi vážné onemocnění, které se přenáší především krví, ale také tělními tekutinami. To je důvod, proč postihuje homosexuály a narkomany. Velmi často nemoc přechází do chronického stadia, kdy opět vir zůstává v těle pacienta. Inkubační doba má zhruba 60 dnů.

Jaterní dieta a podpora obranyschopnosti platí i pro typy B a C. U všech typů je možné terapii doplnit preparáty na obnovení a podporu funkce jater.

Příznaky hepatitidy

Všechny tři typy mají podobné příznaky jako je nevolnost, únava, nechutenství, bolest svalů a kloubů, problémy se zažíváním a tlak pod pravým žebrem. Někdy později nastoupí i zvýšená teplota, což trochu připomíná chřipku.

Když se nemoc rozvine, přidává se k příznakům žluté zbarvení kůže, očního bělma. Někdy ovšem tyto příznaky nastupují jako první.

Zdroj https://www.ockovacicentrum.cz/cz/zloutenka-typu-ab https://www.wikiskripta.eu/w/Hepatitidy


Další informace najdete v článcích

Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce