Helicobacter pylori – patogenní bakterie, která napadá sliznici žaludku

Helicobacter pylori je patogenní (choroboplodná) bakterie spirálovitého tvaru, kterou můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí. Ne každému může způsobit problémy. Někdy je bezpříznaková, ale může znamenat choroby jako žaludeční vředy nebo jiné závažné problémy žaludku.

Helicobacter pylori je odolnou bakterií, které nevadí kyselé prostředí žaludku a bývá častým zdrojem žaludečních onemocnění, především zánětu žaludku (gastritidy), ať už v akutní nebo chronické podobě. Helicobacter pylori byl na základě odborných studií zařazen do skupiny významných karcinogenů.

Nakazit se touto bakterií je snadné, stačí kontakt s nakaženým nebo konzumace zasažených potravin.

Helicobacter pylori
Peptický vřed s infekcí sliznice mikrobem Helicobacter pylori

Příznaky přítomnosti bakterie

Helicobacter pylori je zrádná bakterie, u spousty hostitelů se totiž neprojevují žádné potíže. Někdy se zpočátku projeví problémy jako je nadýmání, nechutenství, bolestí žaludku, pocitem plnosti nebo třeba zvracením. Velmi často infekci doprovází zápach z úst, případně neurologické obtíže jako je migréna, ale také autoimunitní nebo kožní onemocnění.

Vyšetření

Lékaři doporučují v případech, že máte podezření na Helicobacter pylori nebo ho má někdo v rodině, nechat žaludek zkontrolovat. Vyšetření se provádí endoskopií. Další možností je dechový test s ureou.

Opatření při infekci Helicobacter pylori

Úprava režimu je zapotřebí především ve stravování, ale také ve změně chování. Velmi důležité je pravidelné stravování – vícekrát denně, menší porce. Jídla by neměla být agresivní ve smyslu tepla – ani příliš horká ani příliš studená. Dodržování klidu nejen při jídle, ale také absence stresu, dostatek spánku a fyzická aktivita patří mezi další důležité faktory. Vybírejte podle toho, jaký sport vám vyhovuje a dopřeje relaxaci.

Při pravidelném stravování je vhodné se zaměřit na spíše na dietní potraviny a úpravy dušením nebo vařením. Dráždivé složky nemají při této dietě místo. Důležitá jsou bílá masa, ryby a rostlinné oleje a dodržování pitného režimu. Problémy ale mohou způsobovat bublinkové nápoje, ideální je proto kohoutková voda. Pacient by se měl obejít bez alkoholu, silné kávy a kouření.

Terapie

Ze začátku mohou stačit antibiotika, později vše závisí na druhu onemocnění.

Zdroj https://www.wikiskripta.eu/w/Helicobacter_pylori https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2005/04/08.pdf

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem