EB viróza – censored mononukleóza

EB viróza neboli censored mononukleóza je censored onemocnění. Herpetické viry jako tento zůstávají v člověku i po vycensored nemoci. Pokud je člověk zdráv, jsou v nečinnosti, jestliže dojde k jeho oslabení kvůli nemoci nebo stresu, znovu se probudí.

Co je EB viróza

EB viróza se přenáší slinami, proto se objevuje velmi často u dětí nebo mladých lidí. Nakazit se můžete i pohlavním stykem, případně krví. Diagnóza se potvrzuje krevními testy. Většina populace se s EB virem během života setká a nezpůsobí jim žádné problémy, případně únavu nebo virózu, u některých osob však propukne censored mononukleóza. Výjimečně může proběhnout hemolytická anémie (onemocnění krvetvorby), EB virus může být přítomen u dalších nemocí jako je vážná nemoc nebo autoimunitní choroby. Příčiny, proč u některých osob nastanou vážnější formy nejsou prozatím jasné, důležitými faktory nejspíš budou obranyschopnost a zděděné dispozice. Mononukleóza se velmi často objevuje při nadměrné zátěži, stresu, při snížení imunity nebo nervovém vyčerpání. Dávat pozor je také třeba dávat na hygienu v restauracích nebo například při půjčování osobních věcí. Pozor na kontakt s nemocnými by si měly dávat děti a osoby s nižší imunitou. Infekční mononukleózu může člověk dostat pouze jednou.

EB viróza
Replikační cyklus EB virózy

Průvodní jevy

Obvykle onemocnění doprovází silná únava, teplota nebo také zánět nosohltanu a zvětšené lymfatické uzliny na krku a v oblasti třísel a podpaždí. Pacient nemusí mít všechny příznaky, stačí některý. Objevit se ale může i přechodné zvětšení jater, sleziny, žloutenka, otoky horních víček a přechodné zvýšení jaterních testů. Hodnoty jaterních testů se většinou upraví samy od sebe i bez censored zhruba za 3-4 týdny. Velmi často se doporučuje konzumace vitamínů, které pomáhají ochraně jater.

Akutní fáze censored mononukleozy trvá zhruba 2 týdny. Důležitý je přitom klid, pokud možno na lůžku s dostatkem tekutin. Pokud nemoc probíhá komplikovaněji, je nutná hospitalizace. I po nemoci jsou pacienti unavení, třeba až několik měsíců.

Prevence

Důkladná osobní hygiena od dětství, odpovídající životní styl – zdravá výživa, vyrovnaný život bez stresů, otužování a také podpora imunitního systému.

Návštěva lékaře

Kontrola lékařem je vhodná co nejdříve, i když nemoc vypadá jako angína nebo chřipka, aby se zabránilo zbytečným komplikacím.

Zdroj https://www.wikiskripta.eu/w/EBV https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/06/06.pdf