Dna – pakostnice nebo také „nemoc králů”

Onemocnění dna je nemocí metabolismu a většinou se týká mužů. Jedná se o revmatický zánět kloubů, způsobený nadměrnou koncentrací kyseliny močové.

Dna je především dědičnou nemocí, při které je narušeno vylučování kyseliny močové z ledvin. Na vznik a průběh nemoci má vliv konzumace tučného masa a vnitřností a nadměrné pití alkoholu. Proto se této nemoci dříve říkalo „nemoc králů”. Dalším faktorem je nízký pitný režim, nadváha a málo pohybu. Dna také ale může propuknout v důsledku jiných chorob jako je třeba poruchy krvetvorby.

dna Je zajímavé, že většinou se dna týká mužů ve věku 20-40 let, kteří mají nadváhu, zatímco u žen je rizikovým obdobím 50. rok věku.

Pro vyšetření nemoci se odebírá krev a moč.

Hodnoty kyseliny močové v krvi za běžného stavu:

  • Pro muže 220-420 µmol/l

  • Pro ženy 140-340 µmol/l

Dna – příznaky

Hlavním faktorem je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, což nutně nemusí znamenat již propuknutí dny. Problémy nastávají, když dojde k záchvatu dny, který začíná velkou bolestí palce u nohy. Kloub zčervená a napuchne. Tento stav může doprovázet horečka, únava nebo zimnice. Většinou trvá týden.

Další fází je klidové období, kdy se zdá být pacient zdráv, dokud nenastoupí chronická tofózní dna. Tehdy dochází k ukládání tofů (krystalků kyseliny močové) v okolí kloubu. Tento stav je již dlouhodobý. Dochází k deformaci kloubu a horší hybnosti. K potížím se mohou přidat i ledvinové kameny.

Terapie dny

Dna se nedá uzdravit, ale dají se zmírnit příznaky. Kromě léků předepsaných lékařem je zapotřebí změnit styl stravování (zahájit dietu), zaměřit se na pitný režim a zvýšit pohyb.

Při dietě se konzumují potraviny s nižším obsahem purinů. Vhodné jsou ovocné šťávy, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny (brambory, mrkev, celer), ovoce (třešně, banány, avokádo, kiwi, pomeranč), tmavé pečivo a tmavá rýže.

Nemocní by se měli vyhýbat tučnému masu a vnitřnostem, plísňovým a tučným sýrům. Nevhodné jsou také luštěniny, čokoláda, kakao, ostré koření a alkohol. Zakázáno je kouření.

Režim zahrnuje pravidelné stravování a pitný režim. Dvakrát až třikrát za týden si dopřejte odlehčená zeleninová jídla. Pokud stravu upravujete, doporučováno je vaření a dušení.

Při terapii se radí prolínání detoxikace organismu a jeho regenerace.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Dna http://www.ordinace.cz/clanek/dna-nemoc-mladych-muzu/

 

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem