Crohnova choroba

bolest břicha

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje trávicí trakt. Zpočátku je obvykle postižená jen jeho část, později dochází u zánětu k expanzi. Průběh nemoci bývá bolestivý a vysilující. V ČR jsou evidováni 2-3 pacienti na 10 000 obyvatel.

Příznaky

Nemoc propuká nejčastěji mezi 20. a 35. rokem věku. Mezi nejčastější příznaky Crohnovy choroby patří průjem, hubnutí, křeče, bolest v břiše nebo krev ve stolici1. Příčiny vzniku této nemoci, označované také jako chronické zánětlivé onemocnění střev, nejsou bohužel známé. Předpokládá se, že jde o kombinaci faktorů životního prostředí, imunitního systému a mikrobiomu2. Pro Crohnovu chorobu je typické, že zánět postihuje střevo do hloubky, proto je zde sklon k tvorbě píštělí a abscesů. 

Léčba 

Nejlehčí formy této nemoci lze medikovat aminosalicyláty. Jde o léky, které potlačují zánětlivou aktivitu tím, že působí pouze lokálně, a to ve sliznici střeva. Výraznější projevy nemoci potřebují kortikosteroidy a následně imunosupresiva (léky potlačující imunitní systém). 

Biologická léčba

Biologická léčba je při Crohnově chorobě nasazena těm pacientům, u kterých běžná terapie selhává. Biologika jsou velmi efektivní a většinou i bezpečná. Stejně jako jiné léky ale mohou přinášet i nežádoucí účinky. Patří mezi ně alergické reakce, infekce a nepřiměřená reakce imunitního systému, která způsobuje kožní nebo kloubní potíže3.

Operace

Většina pacientů se během svojí léčby setká s nutností operace. Důvodem pro ni jsou zúženiny střev, píštěle a abscesy. Jejich cílem je vyhnout se opakovaným rozsáhlým operacím, které vedou ke zkrácení tenkého střeva.

Crohnova choroba a těhotenství

Během těhotenství a při kojení většinou Crohnova nemoc poleví ve své intenzitě. Některé pacientky na biologické léčbě dokonce vysadí léky a po ukončení kojení se k léčbě vrací bez propuknutí silnějších příznaků. Složitější je vyhodnocení z hlediska vztahu Crohnovy choroby a dědičnosti. Je možné, že dítě bude podléhat vyšším riziku možného rozvoje této choroby4.

Crohnova choroba u dětí 

Včasná diagnostika a správně vedená terapie může významně ovlivnit nepříznivý průběh nemoci. Díky tomu je možné zajistit optimální růst a vývoj dítěte. Častým symptomem je v pediatrii porucha růstu a zpoždění puberty. U pacientů s Crohnovou chorobou se opoždění růstu vztahuje na na cca třetinu pacientů v době diagnózy. Dalšími symptomy u dětí, stejně jako u dospělých, nechutenství a úbytek váhy5

Prevence

Preventivní opatření nezabrání vzniku Crohnovy choroby úplně. Může ale snížit riziko výskytu onemocnění nebo zhoršení symptomů. V rámci prevence bývá obvykle doporučováno:

  • Jíst zdravě: dieta při Crohnově chorobě představuje dodržování vyvážené stravy, která obsahuje dostatek vlákniny, ovoce i zeleniny a probiotik, může pomoci udržet zdraví střevní mikroflóry a snížit riziko vypuknutí zánětu. Obvykle je nutné vyvarovat se v jídelníčku při onemocnění Crohnovou chorobou mléčným výrobkům a semínkům. Nevhodná jsou i tučná a smažená jídla.
  • Omezování stresu: stres může zhoršovat symptomy nemoci. Relaxační techniky jako jóga, meditace nebo jiná forma lehkého cvičení, mohou pomoci snížit úroveň stresu.
  • Kouření prokazatelně zhoršuje projevy zánětu a dalších komplikací u osob s Crohnovou chorobou.
  • Lidé s rodinnou anamnézou Crohnovy choroby by měli zvážit genetické poradenství. Díky tomu porozumí lépe riziku vývoje onemocnění a získají vhodná preventivní opatření6

 

Jak porazit Crohnovu nemoc? Zbavit se všech symptomů se vám bohužel nejspíše nepodaří. Lidé s Crohnovou chorobou ale mohou vést dlouhý a plný život. Díky moderní medicíně mohou sportovat, mít rodinu i se plně věnovat své práci.

 

Zdroje: 

1: Crohn’s Disease. Online. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Dostupné z: https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/crohns-disease. [cit. 2024-03-25].

2: Crohnova choroba. Online. NZIP.cz. Dostupné z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2623. [cit. 2024-03-25].

3: Centrum pro léčbu idiopatických střevních zánětů. Centrum pro biologickou léčbu ISZ [online]. [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://www.uvn.cz/cs/interni-ambulantni-oddeleni-iao/centrum-pro-biologickou-lecbu-isz

4: Crohnova choroba – příčiny, diagnostika, léčba a dietní opatření [online]. 2021 [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/crohnova-choroba-priciny-diagnostika-lecba-a-dietni-opatreni/

5: MITROVÁ, MUDr. Katarína. Zánětlivá střevní onemocnění u dětí. Pediatrie pro praxi [online]. 2012 [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/06/07.pdf

6: Střevní záněty. Online. Roč. 2022. Dostupné z: https://www.strevni-zanety.cz/aktuality/jakou-roli-hraje-alkohol-a-koureni-u-pacientu-s-nespecifickymi-strevnimi-zanety-62007. [cit. 2024-03-25].

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem