Černý kašel
Jde o vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které je největší hrozbou především pro kojence. Zprvu se projevuje jako běžné nachlazení, přidá se ale suchý dávivý kašel, který může způsobovat zástavu dýchání. Nejefektivnější prevencí je očkování, to je v ČR pro novorozence povinné.
Co je černý kašel
Černý kašel (jinak také dávivý kašel nebo pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění (bakterie Bordetella pertussis), které postihuje plíce a dýchací cesty. V minulosti patřil černý kašel k vysoce obávaným onemocněním. Velkou hrozbu představoval zejména pro kojence. Černý kašel se přenáší respiračními kapénkami, které vznikají při mluvení, kašlání a smrkání.
Historie černého kašle
V České republice bylo nejvíce případů černého kašle zaznamenáno po 2. světové válce v roce 1956, tehdy bylo evidováno téměř 50.000 případů onemocnění. Proto bylo zavedeno plošné očkování a v roce 1958 už výrazně klesala úmrtnost i nemocnost také u dětí. Od druhé poloviny 70. let až do roku 1992 se v ČR vyskytovalo jen pár desítek případů ročně. Od roku 1993 se v 2-5 letých cyklech mění nárůst a pokles nemocnosti.
Černý kašel příznaky
Inkubační doba černého kašle je asi 7 až 10 dní po nakažení, někdy se mohou projevy vyskytnout až po 21 dnech. „Zpočátku se onemocnění jeví jako běžné onemocnění dýchacích cest, často s rýmou, kýcháním, zvýšenou teplotou, bolestí v krku, chrapotem, zánětem spojivek. Stav je provázen suchým záchvatovitým kašlem, který se zhoršuje v nočních hodinách. Jako typický se označuje hlasitý, hluboký a zajíkavý nádech po krátké zástavě dechu – zvuk připomínající kokrhání kohouta. Záchvaty kašle jsou častější v noci,“ popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC laboratoří1. Záchvaty kašle končí vykašláváním hustého průhledného hlenu, který dráždí i ke zvracení. U malých dětí může docházet při záchvatu kašle ke krátkým zástavám dechu. Průběh nemoci u dětí může trvat až 3 měsíce, u dospělého člověka obvykle 1-2 měsíce2.
Jak zjistím, že mám černý kašel
Černý kašel se pozná spolehlivě pouze přímou diagnostikou, a to prostřednictvím PCR testu a získáním vzorku výtěrem z nosohltanu. Rozpoznat nemoc je možné také prostřednictvím nepřímé diagnostiky, kdy následkem černého kašle dochází ke zjištění v těle vytvořených protilátek (IgA a IgG) proti pertusovému toxinu. IgA protilátky se tvoří asi po 1-2 týdnech (u kojenců dokonce 6-7 měsíců) po infekci. IgG protilátky se objevují za 2-3 týdny a přetrvávají 6-8 týdnů po infekci3.
Jak vyléčit černý kašel
Při podezření na černý kašel probíhá diagnostika lékařem následovně: jak dlouho pacient kašle, zda byl očkován a důležitý je i věk pacienta. Obvykle se také zjišťuje, jestli byl pacient v kontaktu s někým, kdo má černý kašel a dotazuje se na typické příznaky a symptomy. Očkování proti černému kašli je v ČR součástí povinného očkování, hradí jej stát4. Samotná léčba neočkovaných dětí i dospělých probíhá prostřednictvím antibiotik a podpůrné léčby. Lékem jsou makrolidová antibiotika, zejména klaritromycin5. Pokud se antibiotika nasadí včas, redukuje se významně trvání a závažnost příznaků a zkracuje se také doba, po kterou je pacient nakažlivý. Neléčený černý kašel je hrozbou pro okolí pacienta.
Prevence černého kašle
Už zmíněné očkování je funkční ochranou před touto nemocí. Černý kašel u dospělých je doporučené eliminovat prostřednictvím očkování v rámci prevence přenosu na nejmenší děti. Očkování těhotných žen je také možné a patří mezi vakcíny, které je možné použít. Jde o důležitý prvek ochrany ženy i jejího ještě nenarozeného dítěte. Obvykle se vakcína proti černému kašli (a také zarděnkám, planým neštovicím a chřipce), indikuje v třetím trimestru těhotenství. Po narození je tak dítě mateřskými protilátkami chráněno před závažným průběhem onemocnění během nejkritičtějšího období dvou měsíců, kdy ještě nemůže být očkováno.
V roce 2024 se černý kašel opět vrátil do celého světa ve vyšší míře. V Rakousku a Německu se v reakci na návrat této nemoci rozhodli proti černému kašli přeočkovat plošně dospělé. V USA dokonce zavedli plošné očkování pro budoucí matky, aby tak ochránili novorozence. Alarmující čísla úmrtí dětí do jednoho roku na černý kašel byla zaznamenána také v Kanadě, Austrálii nebo Velké Británii.
Zdroje:
1,3,4 Černý kašel čili pertuse – příznaky a léčba. Online. EUC. 2020. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/cerny-kasel-cili-pertuse-priznaky-a-lecba/. [cit. 2024-05-02].
2 Černý kašel. Online. Evropský informační portál o očkování. 2020, roč. 2020. Dostupné z: https://vaccination-info.europa.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/cerny-kasel. [cit. 2024-05-02].
5 Černý kašel. Online. Státní zdravotní ústav. 2024, s. 9. Dostupné z: https://szu.cz/wp-content/uploads/2024/04/Pertuse_informacni-material_2024-3.pdf. [cit. 2024-05-02].