Celulitida – pomerančová kůže

Celulitida nebo také pomerančová kůže se většinou týká žen, protože mají vyšší počet tukových buněk než muži. Jedná se o estetickou nevzhlednost kvůli hrbolkovité pokožce převážně na stehnech a hýždích.

Při celulitidě nabývají podkožní tukové buňky na objemu a vytlačují se proti povrchu kůže, což je důsledek poruchy krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Výsledkem jsou pak ony nevzhledné důlky. Estetický problém někdy může přerůst na zdravotní, když nabobtnalé tukové buňky začnou uvnitř tlačit na žilní a mízní systém.

Celulitida na stehnech

Celulitida má několik příčin

Hlavní příčinou jsou především změny hormonálních hladin a genetické předpoklady. Hormonální hladiny jsou nevyrovnané obzvláště v těhotenství a po porodu, ale také při dospívání nebo jakémkoliv jiném vzniku hormonální nerovnováhy.

U mužů nebývá tak viditelná, objevuje se například v tukovém polštáři na břiše, příčinou tu může být i přebytek estrogenu.

Významnou funkci má i životní styl. Ať už je to nedostatek pohybu nebo velká váha. K faktorům je zapotřebí přičíst i stres, kouření a nadměrný příjem alkoholu. Příčinou může být i hromadění toxinů v těle nebo hormonální antikoncepce.

Prevence

Zdravý životní styl velmi napomáhá správnému fungování organismu, důležité jsou ale také genetické dispozice. Celulitida není pouze problémem obézních žen, může postihnout kteroukoliv. Zdravá strava by měla obsahovat kvalitní potraviny s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny a pitný režim. Nevhodné jsou jednoduché sacharidy. Kromě zdravé stravy je důležité se zaměřit na pohyb, přinejmenším půlhodinovou chůzi. Pohyb by pro vás měl být příjemný a nevyvolávat stres. Vyberte si takovou aktivitu, která vám bude přinášet radost. Pokud často sedíte, neměli byste křížit nohy a pokud možno jednou za hodinu vstát a protáhnout tělo. Je zapotřebí, aby krev a lymfa mohla dobře proudit, proto jí neprospívá těsné oblečení. Pozitivně působí sprcha, kdy střídáte proud studené a teplé vody. Podobně funguje i saunování a otužování.

Speciální přípravky na pomerančovou kůži by pak jen měly doplňovat vhodný životní styl. Zajít si můžete na lymfatické masáže, které jsou ale během na dlouhou trať. Stejně jako další procedury jako kavitace nebo karboxyterapie. Pokud celulitida nezačne tlačit na mízní systém, jedná se pouze o estetický problém a pokud se o tělo dobře staráte, nejde o žádnou významnou záležitost.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Celulitida https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/prevence-proti-celulitide-jak-na-to/

Doporučené produkty

Sibiřská Čaga
Duanwood Reishi sporový prášek