Antikoagulační účinek – umělé snížení krevní srážlivosti

Aby se předešlo vzniku žilní, tepenné nebo nitrosrdeční trombózy, případně pro terapii těchto zdravotních komplikací, se používají léky nebo přípravky, které mají antikoagulační účinek. Délka používání záleží na vážnosti onemocnění. Pokud je již vzniklá trombóza nebo embolie, začíná se většinou s injekčním podáváním heparinu nebo jeho jiné formy. Během několika dnů je pak již možné přejít na tabletkovou variantu léků s antikoagulačním účinkem. Mezi nejznámější léky patří warfarin.

Antikoagulační účinek schematicke zobrazení cévy

Preventivní využívání

Většinou se začíná malými dávkami léků, které se postupně zvyšují. Přitom je však zapotřebí průběžná biochemická kontrola prostřednictvím speciálních krevních testů na srážlivost. Na jejich základě se dávkování upravuje tak, aby byl výsledek pro pacienta optimální.

Interakce s antikoagulanty

Důležité při užívání léků s antikoagulačními účinky je, aby lékař věděl o všech lécích, které pacient bere, protože s řadou z nich vytváří tyto přípravky interakce. To znamená, že ovlivňují (ať už pozitivně nebo negativně) výsledek.

Vliv potravy

Pokud se podávají léky, které vykazují antikoagulační účinek, je zapotřebí dávat pozor na přísun vitamínu K. Větší množství této složky totiž může blokovat účinky. Navíc je zapotřebí opatrnosti, protože každá osoba reaguje na vitamín K jiným způsobem.

Vitamín K se nachází především v zelených částech rostlin a podílí se na fotosyntéze. Významným zdrojem je proto nejen listová zelenina, ale i bylinné čaje (například z máty, zelený čaj nebo kopřivový). Vitamín K vykazuje v různých částech rostlin rozdílné množství. Pro dobré antikoagulační účinky je vhodné zcela vyloučit potraviny s vysokým obsahem vitaminu K. Jedná se tedy především o pórek, pažitku, zelenou papriku, brokolici, bylinkové čaje a zelený čaj. Ze začátku censored je vhodné nezahrnovat do stravy ani luštěniny, červenou papriku a rajčata. Chybět by měly zelené plody jako avokádo nebo kiwi. Doporučováno není ani větší množství rostlinných olejů.

Dietní omezení jsou některými pacienty vnímána jako nepříjemnost. Z důvodu úspěšnosti censored je však zapotřebí jejich dodržení. V tomto případě se nelze řídit radami o zdravé výživě.

Zdroj: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2004/02/02.pdf https://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoagulans