Alfalfa – tolice vojtěška

Tolice vojtěška je v zahraničí známá hlavně jako alfalfa. Rostlina s fialkovými květy je nejen důležitou pícninou, ale využívá ji i tradiční indická medicína ajurvéda.

Historie alfalfy

Tolici vojtěšku (Medicago sativa) u nás ale známe jednoduše jako vojtěšku. Tato bobovitá rostlina s fialovými kvítky není pro lidstvo žádným nováčkem, svůj věhlas získala už před staletími. Nejspíš se rozšířila do ostatních krajin z jižní a střední Asie. Uvádí se, že o rostlině věděli už v roce 490 př. n. l., když Peršané napadli řecké území, kam rostliny vzali s sebou. Vojtěška byla především potravou pro dobytek, který zároveň musí mít dostatek pohybu, aby neměl zdravotní problémy. Ale i lidé našli využití pro vlastní zdraví.

trs rostlinky alfalfa česky zvané tolice vojtěška

Další názvy rostliny alfalfa

Ve Velké Británii, Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu se používá název lucerne a v němčině zní podobně: Luzerne. K tomu mají ale i další výrazy jako Saat-Luzerne, Schneckenklee nebo Ewiger Klee (věčný ďábel), v čínštině se rostlině říká zi mu. V angličtině je ještě možné se setkat s názvy buffalo grass, buffalo herb, Chilean clover, purple medick nebo purple medicle. Starověcí Řekové a Římané používali jméno medica, s ohledem na původ rostliny ze země Medes v dnešním Iránu. Jméno se stalo základem pro rod Alfalfa Medicago. Česky se také využívá název tolice setá.

Alfalfa nutriční údaje

Alfalfa je výživná, především s ohledem na bílkoviny a zásobárnu energie. Toho se využívá při krmení zvířat, je potřeba jejich pohyb, jinak nejenže nevhodně přibírají na váze, ale zatěžují se i ledviny.

Naklíčená semínka alfalfy obsahují kromě proteinů a vlákniny také vitamíny A, C a K, niacin, riboflavin, thiamin, folát, minerální látky vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek, měď a mangan, také kyselinu pantothenovou (vitamín B5) a osm esenciálních aminokyselin. Díky vitamínu K je důležitá k srážlivosti krve.

Tradiční využití alfalfy

Staré ajurvédské texty hovoří o využití semen a klíčků alfalfy pro dodání bílkovin a minerálů a zlepšení tvorby krevních buněk. Alespoň od 13. století je rostlina známá jako krmivo pro zvířata a dodnes se využívá v nejrůznějších směsích. Pro zdraví se zpracovává celá vojtěška i v rámci tradiční čínské medicíny. V podobě čaje se při rekonvalescenci připravoval tonizující čaj. V Evropě se osvědčila jako diuretikum, tedy způsobuje vyšší vylučování vody a elektrolytů močí. Může tak působit na pokles krevního tlaku, péči o játra. Alfalfa byla doporučována při terapii cukrovky, trávicích potížích, ale také při problémech s močovým ústrojím včetně ledvin. Využívala se i při astmatu a senné rýmě.

Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tolice_vojt%C4%9B%C5%A1ka
https://en.wikipedia.org/wiki/Alfalfa
https://www.encyclopedia.com/plants-and-animals/plants/plants/alfalfa
https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2302/2#ixzz5VhmWzYcZ