Houba Maitake– trsnatec lupenitý

Maitake nebo česky trsnatec lupenitý je chorošovitá houba. Chutná a jedlá houba je původem z Číny, ale také severovýchodní části Japonska a Severní Ameriky. Objevuje se hlavně na dubech, bývá i na javorech nebo jilmech, převážně v pozdním létě nebo začátkem podzimu. Mykologové diskutují o tom, jestli je Maitake saprofág nebo parazitující houba. Trsnatce lupenitého můžeme najít v teplejších oblastech, kde se ukrývá na listnatých stromech například v zámeckých parcích, na hrázích rybníků, ale také ve starých dubových alejích. Plodnice Maitake mohou mít váhu až několik kilogramů. Kromě vitamínu D, B6 a hořčíku v Grifole frondose (lat.) najdeme také draslík, vlákninu (betaglukany) a aminokyseliny.

houba maitake trsnatec lupenitý

Pojmenování houby

Možná jste slyšeli, že se uvádí název „tančící houba”, „slepice lesů” (Hen of the Woods) nebo dokonce „ovčí hlava”. Ve všech případech se mluví o Maitake (japonský název), latinsky Grifola frondosa, česky trsnatec lupenitý, Hui Shu Hua (čínsky). Výraz „tančící houba” neznamená, že by houba vykonávala jakékoliv pohyby. Název se vztahuje k radosti houbařů, když našli tuto zdravou houbu. V Itálii se jí říká „signorina” nebo „lady”. Hluboko v horách severovýchodního Japonska byla Maitake konzumována na podporu dlouhého života a dobrého zdraví. Tradovalo se o ní, že je tak prospěšná, že by se její hmotnost dala vyvažovat stříbrem. V Japonsku je, podobně jako shiitake, oblíbená v kuchyni.

Maitake z hlediska historie

Mezi první zmínky patří informace v čínském lékařském textu Shen Nong Ben Cao Jing, který pochází z dynastie Han (206 n. l. – 220 n. l.). Podle těchto listin má Maitake přispívat ke zlepšení sleziny, mírnit žaludeční onemocnění, uzdravovat hemeroidy a uklidnit mysl a nervy (Jones, 1998).

Charakteristika houby

Mykologové doporučují dávat pozor na stáří houby, protože starší houby jsou příliš těžké na trávení a tím nepoživatelné. Maitake je také předmětem nejrůznějších studií. Maitake si váží tradiční čínská a japonská medicína, které tuto houbu využívají jako pomocníka pro zdraví. Velmi oblíbená je v Japonsku, současně se ale upozorňuje na to, že ojediněle by mohla způsobit alergickou reakci. Protože zájem o houbu stoupá, pěstuje se také komerčně. Někdy se také uvádí, že podobně jako hlíva a některé další houby, se i Maitake dá pěstovat na polenech.

Zdroj
https://en.wikipedia.org/wiki/Grifola_frondosa
http://eol.org/pages/196141/overview
http://www.mykologie.net
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/maitake-mushroom