Většina lidí na Západě zná Cordyceps posledních 20 let, během nichž moderní vědecké metody mají stále více možností na zkoumání jeho velkého rozsahu léčivých vlastností, pomocí pokusů, aby ověřili to, co čínští lékaři znají staletí.
Cordyceps sinensis má dlouhou historii léčivé houby. Tibetský lékařský text napsaný Zurkhar Ňamni Dordžem v 15. století popisuje tonické vlastnosti Cordycepsu, a to zejména jako afrodiziakum. Cordyceps sinensis je známý také pod jmény dong chong xia cao, hsia ts’ao tung ch’ung a v Evropě jako Cordyceps, česky pak housenice čínská.
Čínské legendy a mýty hovoří o této uctívané léčivé houbě a jejích účincích v průběhu tisíciletí. První písemná zmínka o Cordycepsu pochází z Číny, z roku 620 našeho letopočtu, v době dynastie Tchang (r. 618 – r. 907), kde se mluví v podobě alegorie o tvoru, který se během jednoho ročního období přemění ze zvířete v rostlinu v létě a během zimy zpět z rostliny na zvíře.

Cordyceps (česky housenice čínská) vykazuje významné klinické zlepšení u příznaků únavy. Z našeho dokumentu se dozvíte ještě více o dalších účincích této blahodárné houby, kterou získáváme až v dalekém Tibetu.

Cordyceps: Přírodní lék od antiky po současnost

Cordyceps, známý svými léčivými vlastnostmi v Číně již od pradávna, byl prezentován západním vědeckým komunitám až v roce 1726 na akademickém setkání v Paříži. První vzorky tohoto léčivého houba přinesl jezuitský misionář, který dokumentoval své zkušenosti s Cordycepsem během své služby u čínského císařského dvora. Ačkoliv je Cordyceps v přírodě vzácný, díky moderním technologiím v oblasti pěstování se stal dostupným pro masovou veřejnost a umožnil vědcům testovat jeho účinky v různých klinických studiích. Od 60. let 20. století, kdy byly objeveny metody pěstování Cordycepsu, se tento lék stal širšímu publiku přístupnějším. Stále je to však exkluzivní a účinný lék, a tudíž je tato oblast náchylná k podvodníkům, kteří prodávají falešné nebo velmi nízké kvality a kontaminovaný Cordyceps (více informací najdete v druhé kapitole tohoto seriálu, který vám zašleme zítra). Vysokou účinnost produktů zajišťuje Cordyceps pěstovaný v podmínkách napodobujících horské prostředí (teplota, tlak, rosný bod). Tento způsob pěstování zajišťuje stejnou účinnost jako divoce rostoucí Cordyceps, ale s vyšší čistotou a stabilním obsahem účinných látek.

Hledání Cordycepsu sinesis

Francouzský dokumentární film (13 minut)

4 komentáře v “Cordyceps – pečování 1.

  1. Katka píše:

    Letos první rok užívám cordyceps cca od října. Vždy v sezóně chřipek a viróz bývám nachlazená, trpím na záněty průdušek. Letos poprvé jsem bez jakýchkoli problémů a to přestože jsem celou zimu i v nejchladnějším počasí chodila běhat do přírody. Považuju to u mě téměř za zázrak 🙂

  2. plicní nedostatečnost slabá hladina plicní energie píše:

    Dobrý den,
    náš syn užívá cordyceps již dlouhou dobu a jsme s tím velmi spokojeni. Zvýšil hladinu jeho energie celkově, a určitě pomáhá při potížích s kašlem a oslabenými plícemi. Vynikající věc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *