Hericium, známé také pod českým názvem korálovec ježatý, je velmi chutnou houbou připomínající lví hřívu. Využívá se především k podpoře mentálních funkcí,
Hericium se nyní podrobně studuje, zajímavá je například jeho schopnost stimulovat produkci nervového růstového faktoru NGF. Tento protein podporuje růst nervových buněk a ochranu nervů. Také je ale v případě potřeby opravuje.
Hericium z hlediska tradiční čínské medicíny
Podle tradiční čínské medicíny má Hericium neutrální teplotu, chuť sladkou a fádní. Ohledně tropismu se zdroje liší. Některé uvádějí žaludek, slezinu a srdce, podle jiných jsou to ledviny, játra nebo všechny okruhy. Tato houba speciálně posiluje žaludek a reguluje jeho Qi, také napomáhá trávení a doplňuje slezinu. Zároveň uklidňuje ducha Shen a posiluje činnost mozku. Významná pomoc Hericia je také při podpoře mentálních funkcí. Rozvojem mentálních funkcí se zabývali už staří Číňané a používali Hericium právě pro tento účel. Navíc podporuje paměť a soustředění, proto se hericium využívá například během zkouškových období.
Charakteristika Hericia
Hericium erinaceus (korálovec ježatý, Lion´s Mane (anglicky), Yamabushitake (japonsky), Hou Tou Gu (čínsky)) roste na kmenech zraněných listnatých stromů a také na pařezech. Najdeme ho především na severní polokouli: v Evropě, Asii, ale i Severní Americe. Hericium je jedlá houba a chutná velmi dobře. Kromě pevného místa v asijské gastronomii je také houbou užívanou při terapii, kterou využívá především tradiční čínská medicína. Neznámá ale není ani v Severní Americe. Původní obyvatelstvo – indiáni – Hericium nosili jako prášek stále u sebe a houba se osvědčila při ošetřování drobných poranění, především prostředek a k zastavení krvácení. O „vědecké“ zdokumentování houby se v 18. století postarali dva mykologové: Francouz J. B. F. Bulliard, který ho pojmenoval Hydnum erinaceus. Aktuální jméno mu dal koncem 18. století průkopník mykologie Ch. H. Persoon. Povědomí o blahodárných účincích Hericia se šířilo rychle, brzy tedy došlo k vědeckému zkoumání. Účinnost Hericia dokladuje řada pokusů a studií. Protože velmi vzrostla poptávka, pěstuje se hericium také komerčně. Hericium, speciálně tvar jeho plodnice, připomíná mořský korál, případně lví hřívu. Odtud získala tato houba svůj název (český i anglický). Kupovité plodnice mají velikost zhruba 7–15 cm, ale bývají také mnohem větší, dokonce až 40 cm. Na dolní straně jsou „roztřepené“, což připomíná ostny.
Složení Hericia
Hericium je z většinou tvořeno vodou, sušina obsahuje hlavně polysacharidy, bílkoviny i tuky. Obsah bioaktivních látek je pak příčinou účinků této houby.
Polysacharidy
Nejvýznamnější částí houby jsou polysacharidy, zastoupeno je dokonce několik typů. Jedna část – nerozpustné polysacharidy, které se nevstřebávají, se využívají jako potrava pro střevní bakterie. Tímto způsobem se pečuje o střevní mikroflóru a zlepšuje se pohyblivost střev. Rozpustné polysacharidy se naopak vstřebávají a dostávají se do organismu. Také mohou působit na sliznici střev, kterou procházejí. Mezi nejdůležitější polysacharidy v Hericiu můžeme uvést beta glukany, především β-1,3 a β-1,6 rozvětvené glukany. Dále je zapotřebí zmínit HEPF3 neboli heteropolysacharid s hlavními složkami fukózou a galaktózou. Mezi zajímavý polysacharid patří také heteropolysacharid HPB-3, který se skládá z fukózy, d-galaktózy a d-glukózy. Kromě polysacharidů se v Hericiu objevují i monosacharidy, například glukóza, arabitol, trehalóza a mannitol. Ten má využití v lékařské praxi, protože podporuje vylučování tekutin. V Hericiu se také objevují sloučeniny sacharidů a bílkovin, zmínit můžeme třeba proteoglykan HEG-5. V tomto ohledu je důležité napsat, že polysacharidy a proteoglykany vynikají imunomodulačními antioxidačními vlastnosti.
Fenoly, terpeny a aromatické sloučeniny
Podstatnou součástí Hericia jsou i terpenové sloučeniny, fenoly a aromatické sloučeniny. Uvedené složky mají na starost podporu tvorby neurálního růstového faktoru. Tento faktor je významný při regeneraci nervové tkáně, tedy i té mozkové. Terpenové sloučeniny mají výrazné antioxidační vlastnosti. Patří se například erinaciny. Fenoly zase zastupují hericenony. (2)
Aminokyseliny a bílkoviny
V Hericiu najdeme kvalitní aminokyseliny a bílkoviny. Z aminokyselin je zastoupena řada druhů, včetně těch, které tělo neumí samo vyrobit. Především je to L-alanin a L-leucin, velmi malé množství pak v podobě L-tryptofanu a L-fenylalaninu. Co se týká bílkovin, vyskytují se tu velmi důležité enzymy jako například β-amyláza, proteáza, α-amyláza, β-glukosidáza, laktáza. Dokáží rozložit spoustu sloučenin jako je lignin, celulóza, jiné bílkoviny, ale také složené cukry.
Steroidní sloučeniny
V Hericiu nechybí ani steroidní sloučeniny – sloučeniny s cholesterolovým jádrem. V tomto případě se jedná o ergosterol (vitamín D2), dále 5-α-ergostan-3-on, 5-α-stigmasten-22-en-3-on a 5-α-stigmastan-3-on, kampestanol, kampesterol, erinaroly A‒F. Tyto sloučeniny se někdy uvádějí jako fytohormony.
Tuky
Tuky v rostlinách nejsou příliš rozšířené, pokud tedy nemluvíme o semenech. V houbách ovšem tuky najdeme, a kromě toho také masné kyseliny. Větší množství zaujímají nenasycené mastné kyseliny, které zdraví prospívají. Zmínit můžeme třeba kyselinu olejovou nebo linoleovou. V Hericiu se skrývají i nasycené mastné kyseliny jako je kyselina stearová a kyselina palmitová. Sloučeniny cukrů a tuků se jmenují glykolipidy, tady jsou konkrétně zastoupeny cerebrosidy B a E.
Vitamíny a minerály
V Hericiu se nacházejí také minerální a stopové prvky, nechybí ani vitamíny. Jedná se především o fosfor, sodík, draslík, hořčík, vápník, zinek, selen, měď. Co se týká vitamínů, významné jsou především vitamíny skupiny B a vitamín D.
Prospěšnost Hericia pro organismus
Hericium je poměrně pestré na zajímavé látky, které mohou být prospěšné organismu.
Hericium prospívá nervové soustavě
Hericium má zcela jedinečný vliv na nervovou soustavu. Příčinou jsou především hericenony a erinaciny. Z výzkumů lze vyčíst příznivý vliv těchto látek na tvorbu neurálního růstového faktoru v nervové soustavě. Faktor je důležitý pro tvorbu nových nervových buněk, dále pak k obnově nervové tkáně, nervové buňky se stávají odolnějšími proti vlivům, mají delší životnost. Kromě toho podporuje také délku života cholinergních neuronů.
Přínos Hericia pro organismus
Hericium neboli česky korálovec ježatý je vzhledově zvláštní houba, což vynahrazuje svými účinky. Jak vyplývá z popsaných přínosů na organismus, je tato houba významná především pro vliv na mozek a nervovou soustavu. Kromě toho Hericium prospívá trávicí soustavě v řadě dalších oblastí, stejně jako ostatní blahodárné houby.