Další synergicky působící složky produktu He Shou Wu a jejich účinky

Rehmánia lepkavá – Rehmannia glutinosa

Sušený extrakt z kořene rhemánie je dle čínské medicíny vhodný hlavně pro vyživení jin a podporu tvorby tělesných tekutin, studie potvrdily schopnost indukovat tvorbu krve – zvýšení počtu červených krvinek.

Také se ukazuje, že užívání extraktu pomáhá chránit před ischemicko/reperfuzním poškozením mozku, srdce a ledvin. Má účinky i na zlepšení neurodegenerativních onemocnění souvisejících s pamětí a může zlepšovat i schopnost učení a paměť.

Je vhodný při krvácivosti, normalizuje tělesnou teplotu, podporuje růst svalů, přispívá ke snížení hladiny krevních cukrů. Podávat se může též při zácpě, anémii, urologických problémech, vypadávání vlasů, neplodnosti, senilitě, též při nepravidelné menstruaci.

Angelika čínská – Angelica sinensis

Angelica sinensis je tropická bylina patřící do čeledi Apiaceae. Extrakt z tohoto rostlinného zdroje obvykle vzniká ze žlutohnědého kořene bohatého na několik polyfenolů. Ten se v čínské bylinné medicíně používá k terapii nejrůznějších onemocnění jako je nachlazení, anémie, záněty, osteoartritida a migréna. Nedávno bylo také zjištěno, že je účinný při potlačování zánětlivých procesů RA.

Studie in vitro i in vivo prokázaly různé farmakologické aktivity kořene anděliky včetně posílení imunitního systému, ochrany srdce a prevence infarktu myokardu inhibicí zánětu hladkého svalstva a agregace krevních destiček. V tradiční čínské medicíně se kořeny anděliky používají k tonizaci, doplnění a povzbuzení krve, jakož i ke zmírnění bolesti, promazání střev a terapii ženské nepravidelné menstruace a amenorey. Z kořene anděliky bylo izolováno více než 50 účinných složek. Mezi tyto účinné látky patří polysacharidy, organické kyseliny a ftaláty. Hlavními bioaktivními složkami kořene anděliky jsou kyselina ferulová a Z-ligustilid.

Nedávné studie ukázaly, že kořen anděliky je účinný při terapii artritidy a revmatoidní artritidy díky svému imunomodulačnímu účinku. Těkavý olej z kořene angeliky je rovněž bohatý na biologicky aktivní složky.

Eleuterokok ostnitý – Eleutherococcus senticosus

Eleuterokok senticosus neboli sibiřský ženšen je léčivá rostlina obsahující adaptogenní látky, o nichž se předpokládá, že regulují imunitní reakce. Kořen i kůra stonku se běžně používají v tradiční medicíně.

V čínské a obecně asijské medicíně jsou adaptogeny včetně Ginka a Eleuterokoku ve srovnání se západní medicínou více přijímány, protože by mohly lépe vyhovovat celotělovému přístupu k terapii, který asijské terapie propagují. Naše znalosti molekulárních mechanismů adaptogenů jsou však stále velmi omezené.

Eleuterokok je tradiční lék, který se používá k terapii mnoha onemocnění, jako je revmatismus, cukrovka a hepatitida.