Bergamot – Citrus bergamia

Lidé používají výtažky z bergamotu po staletí. Uklidňující a svěží vůně je ideální pro pečující kosmetické produkty i aromaterapii. Doplňky stravy s bergamotem pomáhají proti zánětům, mají vliv na snížení hladiny glukózy v krvi a jsou nápomocné při prevenci kardiovaskulárních onemocnění. V následujícím článku zjistíte více o blahodárných účincích bergamotu.

Bergamot jako rostlina

Bergamot (citroník bergamotový) je aromatické citrusové ovoce, které roste nejvíce v jižní Itálii, lze ho nalézt také ve vybraných částech Ameriky. Plody připomínají něco mezi pomerančem a citronem, mají zelenou barvu. Bergamot je velmi kyselý, a proto se obvykle nejí syrový. Extrahuje se z něj šťáva a vyrábí za studena lisovaný olej z kůry. Ten pak obsahuje přes 350 chemických složek, jako například bergamotin, bergapten, bergaptol, anglicin a limetin. Vyhledávané jsou také doplňky stravy s bergamotem. Rostlina je známá i svou kořeněnou chutí, tu přinesla čaji Earl Grey.

Plod Bergamotu

Pomáhá snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění

Několik studií naznačuje, že bergamot může pomoci snížit lipidy v těle a snížit tak riziko kardiovaskulárních onemocnění1. Zmíněné studie zjistily, že užívání doplňků s bergamotem snížily celkový cholesterol, cholesterol s nízkou hustotou (LDL) i triglyceridy a zvýšily lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) neboli “dobrý” cholesterol1. Bergamot je plný polyfenolů. Jde o chemické látky, které odstraňují volné radikály, snižují záněty a brání tělo proti srdečním onemocněním.

Úleva od deprese

Studie ukázaly, že aromaterapeutická směs, která obsahuje bergamot, může pomoci s příznaky deprese u starších dospělých. Psychicky pomáhá i lidem s terminálním stádiem rakoviny a ženám, které jsou vystavené vysokému riziku poporodní deprese.

Léčba kožních zánětů

Lidé často používali bergamot k léčbě kožních onemocnění jako je například lupénka. Bergamotový olej a jeho tři hlavní aktivní složky, konkrétně limonen, linalylacetát a linalool, prokázaly protizánětlivé účinky, které pomáhají k hojení různých ran2. Extrakt z bergamotu pomáhá urychlovat hojení řezných ran a modřin. Bergamot má antiseptické vlastnosti, které pomáhají zabíjet bakterie a předcházet infekcím. Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají obnově buněk, zlepšují rychlost a kvalitu hojení.

Může mírně ovlivnit hyperglykémii

Bergamot může způsobit pokles hladiny cukru v krvi. Pokud vás trápí hyperglykémie, může se tento stav zlepšit. Pokud máte cukrovku s nízkou hladinou cukru v krvi, měli byste naopak tyto doplňky vynechat. Je důležité sledovat pozorně úroveň cukru v krvi, abyste si neuškodili. I když cukrovku nemáte, mohl by bergamot ovlivnit a ztížit kontrolu hladiny cukru v krvi například během plánované operace.

Toto všestranné citrusové ovoce má hned několik skvělých vlastností, které mohou vést ke zlepšení zdraví a vaší kondice. Přidání oleje z bergamotu do difuzéru zlepšuje náladu a snižuje stres během dne. Konzumace doplňků stravy s bergamotem každý den dokonce snižuje hladinu cholesterolu.

Zdroje:

1 Perna S, Spadaccini D, Botteri L, Girometta C, Riva A, Allegrini P, Petrangolini G, Infantino V, Rondanelli M. Efficacy of bergamot: From anti-inflammatory and anti-oxidative mechanisms to clinical applications as preventive agent for cardiovascular morbidity, skin diseases, and mood alterations. Food Sci Nutr. 2019 Jan 25;7(2):369-384. doi: 10.1002/fsn3.903. PMID: 30847114; PMCID: PMC6392855.

2 Han X, Beaumont C, Stevens N. Chemical composition analysis and in vitro biological activities of ten essential oils in human skin cells. Biochim Open. 2017 Apr 26;5:1-7. doi: 10.1016/j.biopen.2017.04.001. PMID: 29450150; PMCID: PMC5805555.