Skořicovník cejlonský – Cinnamomum verum

Skořice není jen oblíbeným vánočním kořením s příjemným aroma. Pro náš organismus je zároveň nejblahodárnějším kořením na světě. Mnohé výzkumy naznačují, že má rozmanité antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Díky tomu může ochránit lidský organismus před různými nemocemi.

Odkud pochází skořice

Skořice je koření, které pochází z větví rostliny skořicovník čeledi Cinnamomum. V ájurvédské medicíně se po staletí používá jako lék na dýchací a zažívací potíže. Skořici používali lidé i ve starověkém Egyptě, a to k léčbě artritidy, bolesti v krku i proti kašli.

Cinnamon - svitky skořice

Druhy skořice

Existují dva základní druhy skořice. Pravá cejlonská skořice se pěstuje výhradně na Srí Lance. Její označení bývá také Cinnamomum verum či Cinnamomum zeylanicum. Druhou je druh kassia, která je známá také jako skořice čínská. Ta se dováží z Číny a Indonésie. Má silnější aroma i vůni, je výrazně levnější, v obchodech tedy běžně koupíte spíše tu než cejlonskou. Pro naše tělo je prospěšnější pravá skořice (cejlonská).

Účinky skořicovníku pravého na zdraví

Mnohé studie naznačují, že sloučeniny ve skořici mají antioxidační, protizánětlivé, proticukrovkové a antimikrobiální vlastnosti. Mohou dokonce ochránit organismus před rakovinou a kardiovaskulárními chorobami. Zaměříme se na tyto její vlastnosti pozorněji.

Zlepšení plísňových infekcí

Skořicový olej může pomoci léčit některé typy plísňových infekcí1. Jedna laboratorní studie zjistila, že skořicový olej byl účinný proti kandidóze. Ta vzniká v organismu například vlivem nesprávného stravování, při onemocnění cukrovkou a během léčby širokospektrálními antibiotiky. Výsledkem je orální nebo vaginální kandidóza.

Je bohatá na antioxidanty

Antioxidanty chrání vaše tělo před volnými radikály a s nimi spojeným oxidačním stresem. Skořice je plná silných antioxidantů, a to včetně polyfenolů2. Antioxidanty mohou snížit riziko rakoviny, pozitivně ovlivnit i stav cukrovky druhého typu. Její antioxidační projevy jsou tak silné, že ji lze dokonce použít jako přírodní konzervant potravin3.

Ovlivňuje hladinu cukru v krvi

Jeden z výzkumů poukazuje na skupinu 60 osob s diabetem 2. typu. Ti konzumovali asi 6 gramů skořice denně po dobu od 40 dnů až 4 měsíců. Výsledkem byly nižší hodnoty glukózy, triglyceridů i celkového cholesterolu4. Skořice je takto účinná, pokud je užívaná v dávkách kolem 1-6 gramů nebo 0,5-2 lžičky denně5.

Může působit preventivně vůči Alzheimerově chorobě

Některé studie na zvířatech naznačují, že skořice může pomoci předcházet Alzheimerově chorobě6. Skořice totiž obsahuje speciální složku CEppt, které se přisuzují vlastnosti zabraňující rozvoji příznaků této choroby. U myší, které dostaly tento extrakt, došlo ke snížení projevů Alzheimerovy choroby, jako jsou například senilní plaky. Právě ty se nacházejí v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Zvýšila se také schopnost myší myslet a uvažovat.

Prevence roztroušené sklerózy

Opět jde o studii s hlodavci. Vědci zjišťovali u myší vliv směsi skořicového prášku ve vodě na příznaky roztroušené sklerózy7. Ukázalo se, že skořice by mohla mít protizánětlivý účinek na centrální nervový systém, a to včetně částí v mozku. Studie také naznačují, že skořice může chránit regulační T buňky (Treg buňky), které regulují imunitní funkce. Zdá se totiž, že lidé s tímto onemocněním mají nižší hladiny těchto buněk než lidé bez tohoto onemocnění. V této studii na myších léčba skořicí zabránila ztrátě určitých proteinů specifických pro tyto buňky.

Vědci také zaznamenali, že u některých myší se obnovila hladina myelinu. Jednou z příčin roztroušené sklerózy je přitom právě poškození myelinového povlaku na nervových buňkách.

Zlepšuje schopnost hojení chronických ran

Jeden z výzkumů říká, že vědci našli způsob, jak dostat antimikrobiální sloučeniny z máty peprné a skořice do malých kapslí. Ty dokážou zabíjet bakteriální biofilmy a aktivně podporovat hojení ran. Máta peprná a skořice by se tak v budoucnu mohly stát součástí léků na léčbu infikovaných ran.

Prevence rakoviny

Autoři vybrané studie poznamenávají, že cinnamaldehydy obsažené ve skořici mohou mít protinádorové a protirakovinné vlastnosti8. V této studii léčili myši s rakovinou pomocí extraktu ze skořice a kardamomu. Testy zjistily nižší úrovně oxidačního stresu v buňkách melanomu myší, které dostaly tento extrakt. To znamená, že došlo k omezení růstu rakovinných buněk a tvorbu krevních cév v nádorech a zdá se, že je pro rakovinné buňky toxický a způsobuje buněčnou smrt.

Skořice je nejen chutná, ale především v mnoha hlediscích přínosná pro náš organismus. Doporučujeme ji zprvu dávkovat v menším množství a dávky postupně zvyšovat. Ve výjimečných případech je totiž možné zaznamenat alergii na skořici.

Zdroje:

1 GOEL, Nidhi, Hina ROHILLA, Gajender SINGH a Parul PUNIA. Antifungal Activity of Cinnamon Oil and Olive Oil against Candida Spp. Isolated from Blood Stream Infections. National Library of Medicine [online]. 2016 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5028442/

2 KAWATRA, Pallavi a Rathai RAJAGOPALAN. Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information [online]. 2015 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.4103/0974-8490.157990

3 KOWALSKA, Jolanta, Józef TYBURSKI, Kinga MATYSIAK a kol. Cinnamon as a Useful Preventive Substance for the Care of Human and Plant Health. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information [online]. 2021 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.3390/molecules26175299

4 Arjuna B. MEDAGAMA. The glycaemic outcomes of Cinnamon, a review of the experimental evidence and clinical trials. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information [online]. 2015 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.1186/s12937-015-0098-9

5 , a kol., Guilherme A R DA SILVA a Heitor O SANTOS. To what extent does cinnamon administration improve the glycemic and lipid profiles?. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information [online]. 2015 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.1016/j.clnesp.2018.07.011

6 FRYDMAN-MAROM, Anat, Aviad LEVIN a Dorit FARFARA. Orally Administrated Cinnamon Extract Reduces β-Amyloid Oligomerization and Corrects Cognitive Impairment in Alzheimer’s Disease Animal Models. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information[online]. 2011 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.1016/j.clnesp.2018.07.011

7 PAHAN, Kalipada. Prospects of Cinnamon in Multiple Sclerosis. National Library of Medicine: National Center for Biotechnology Information [online]. 2015 [cit. 2023-07-25]. Dostupné z: doi:10.4172/2376-0389.1000149 

8 Pasupuleti Visweswara Rao, Siew Hua Gan, “Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 642942, 12 pages, 2014. https://doi.org/10.1155/2014/642942