Šatavari – chřest hroznovitý

Šatavari je názvem pro bylinku, kterou ajurvéda považuje za „královnu bylin”.

Název Šatavari pochází ze sanskrtu. Rostlinu botanicky popsal Carl Ludwig Willdenow v roce 1799. Chřest hroznovitý, jak se rostlině říká česky, je popínavý keř s malými lístky, trny a bílými nebo růžovými voňavými květy.

nákres shatavari - chřestu hroznovitého

Cenné látky chřestu hroznovitého

Šatavari obsahuje steroidní saponiny (shatvariny), polysacharidy, fytoestrogeny, bílkoviny, škroby, třísloviny, slizy. Zastoupeny jsou různé esenciální mastné kyseliny – gama linoleinové kyseliny, vitamín A. Zajímavé je, že rostliny z Indie mají jiný obsah saponinů než třeba rostliny, které vyrůstají v Austrálii. Nechybí ani antioxidanty asparagamine A, racemofuran a racemosol. Květ a ovoce obsahují glykosidy kvercetinu, rutinu a hyperosidu. Kořen je zase zdrojem stopových minerálů: zinek, mangan, měď, kobalt, vápník, hořčík. Bohatý je i na steroly a minerály.

Asparagus racemosus je druhem chřestu, který má domovinu v Nepálu, na Srí Lance, v Indii a také v Himálajích. Rostlina se objevuje v horách ve výšce 1300-1400 m. Velmi dobře se mu daří ve štěrku. Rostlina dorůstá 1-2 metrů. Asparagus racemosus má bohaté využití, a proto je po něm velká poptávka.

Různé názvy pro šatavari

V překladu „shatawari” znamená „léčitel sta chorob”. V indických jazycích má Shatawari různá jména jako shatuli, vrishya. Říká se jí i satawar nebo satamuli, shatamull. V Nepálu se nazývá kurilo.

Tradiční využití šatavari

Již po několik století využívá rostlinu tradiční indická medicína – ajurvéda pro některé neurologické problémy, záněty a některá censored onemocnění. Často šatavari používá jako „ženskou” bylinku. Nejen jako děložní tonikum, ale pro celkové posílení ženských orgánů a jejich harmonizaci. Pomáhá tak třeba při nepravidelnosti menstruace. Shatavari je známá fytoestrogenními vlastnostmi a je značně rozšířená v případě protimenopauzálních příznaků. Šatavari je ajurvédskou medicínou považována za adaptogenní rostlinu, což znamená, že jí pomáhá vyrovnat se se stresem nejrůznějších původů. Z chmele hroznovitého, jak známe rostlinu u nás, se většinou využívá kořen a bývá z něj připravován odvar.

Zdroj:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322043.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Asparagus_racemosus
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/shatavari#antioxidant
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027291/