Fenugreek – pískavice, řecké seno
Fenugreek – pískavice, řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graecum) je rostlina z čeledi bobovitých. Obvykle je vysoká 60 – 90 centimetrů. Fenugreek je původem z jižní Evropy a Středomoří. Má zelené listy, malé bílé květy a lusky, které obsahují malá, zlatohnědá semena. Pěstuje se právě pro semena a listy. Ty se používají jako koření a bylinné přísady v kuchyni. Doplňkům stravy s pískavicí bývají připisovány blahodárné účinky na vybrané oblasti našeho zdraví.
Semena fenugreeku mají hořkou chuť. Obsahují bílkoviny, vlákninu, železo a vitamíny A, C a B6. Používají se jako koření v indické, blízkovýchodní a jihoasijské kuchyni. Mletá semena fenugreeku se přidávají do kořenících směsí, curry past, omáček a marinád.
Vliv pískavice na zdraví
Ještě zajímavější je využití pískavice jako bylinného doplňku stravy coby tradiční léčivé rostliny. Fenugreek je známý pro své potenciální zdravotní přínosy, včetně podpory normálního trávení, podpory normální hladiny cholesterolu v krvi.
Hladinu testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon mužů a žen, který ovlivňuje sexuální funkce, hladinu energie, kognitivní funkce, zdraví kostí, náladu, libido a další funkce. Muži vyhledávají doplňky stravy s řeckým senem pro jeho pozitivní vliv na zvýšení libida. Uskutečněné výzkumy testující vliv na hladinu testosteronu ukazují, že v kombinaci s odporovým tréninkem mají doplňky s pískavicí pozitivní vliv. “Účastníci také zaznamenali snížení tělesného tuku a nedošlo u nich přitom ke snížení svalové hmoty.”3
Jak se Fenugreek užívá
Pískavice je součástí mnoha doplňků stravy. Složení se liší, doporučená dávka závisí na poměru daného doplňku. Užívat byste ho měli před jídlem nebo během něj. Nejlepší variantou je užívat doplněk s jídlem, které má v daný den nejvyšší obsah sacharidů. Může být také používán pro vnější použití jako složka kosmetických přípravků a mastí.
Řecké seno má mnoho potenciálních výhod, americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv je označován za obecně bezpečný 6. I tak je třeba být pozorný při jeho užívání. Zejména u těhotných žen, lidí s cukrovkou, alergiemi nebo užívajících léky může dojít ke kontraindikaci. Těmto skupinám osob doporučujeme konzultovat užívání nejprve s praktickým lékařem.
Zdroje
1, 3 MAWER, Rudy. Fenugreek: An Herb with Impressive Health Benefits [online]. 2019 [cit. 2023-07-13]. Dostupné z: doi: https://www.healthline.com/nutrition/fenugreek#what-it-is
4 Fenugreek – Uses, Side Effects, and More [online]. 2019 [cit. 2023-07-13]. Dostupné z: doi: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-733/fenugreek
2, 5 Fenugreek [online]. 2019 [cit. 2023-07-13]. Dostupné z: doi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501779/