Danshen – šalvěj červenokořenná – Salvia miltiorrhiza

Šalvěj červenokořenná, známá také jako Salvia miltiorrhiza, čínská šalvěj nebo Danshen, je rostlina používaná v tradiční čínské medicíně. Využívá se ke zmírnění různých obtíží, které souvisejí s kardiovaskulárními onemocněními, rakovinou, nebo onemocněním jater.

Co je to Danshen

Šalvěj červenokořenná je vytrvalá bylina, která se vyskytuje převážně v Číně a některých dalších částech východní Asie. Kořen šalvěje červenokořenné je hlavní částí rostliny, která se používá pro léčebné účely. Je větvený, dužnatý a mívá červenou barvu. Z kořene bylo izolováno více než 90 sloučenin, a to včetně bioaktivních látek, jako jsou tanshinony a kyselina salvionolová, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Danshen je považován za jeden z nejdůležitějších tradičních čínských léků a má široké využití v asijských zemích.

čerstvé kořeny šalvěje červenokořené

Účinky šalvěje červenokořenné na zdraví

Danshen se používá ke zlepšení tělesného fungování, stejně jako k léčbě krvácení, abnormální menstruace, potratu, otoku, nespavosti a hepatitidy. Novější použití zahrnují léčbu stavů krevních cév/srdce a mozku/cév. Zaměřme se na tyto vlastnosti blíže.

Antioxidační vlastnosti

Danshen má antioxidační účinky. Antioxidační aktivita této tradiční čínské byliny se zvyšuje, když je kořen vysušen a dehydratován. Sušení po sklizni vede k významnému zvýšení pozorovaných hodnot. Jedna z dostupných studií uvádí, že na základě zjištění při užívání in vitro in vivo chrání před oxidačním poškozením a má schopnost zmírňovat oxidační stres. Některé studie také uvádějí, že má vliv na zlepšení projevů revmatoidní artritidy.

Velké množství vědecké literatury založené na několika studiích in vitro i in vivo naznačuje jeho terapeutickou účinnost a podporuje jeho použití při poruchách, jako je diabetes, neurologická onemocnění, alergie a dokonce i rakovina1.

Danshen, astma a atopie

Atopie je spojená se zvýšenou imunitní reakcí vůči běžným alergenům, zejména těm potravinovým a vzdušným. Zdravotní problémy jako alergie, astma, rýma atd. jsou důsledkem atopických reakcí. Některé studie uvádějí, že Danshen je  v těchto podmínkách účinný2.

Kardiovaskulární onemocnění

Bioaktivní sloučeniny, které se vyskytují v kořeni šalvěje červenokořenné, mají být účinné při kardiovaskulárních onemocněních. Některé studie uvádějí, že diterpenoid obsažený v kořeni zvyšuje posthypoxickou obnovu kontraktility myokardu* a chrání myokard před hypoxií**, reoxygenačním onemocněním. Stejný přehled naznačuje, že Danshen a jeho složky předcházejí vaskulárním onemocněním, jako je ateroskleróza, a srdečním onemocněním, jako je arytmie, srdeční fibróza, srdeční hypertrofie a infarkt myokardu3.

Rakovina

Pro zvládnutí této nemoci bylo vyzkoušeno mnoho běžných i alternativních terapií, 100% léčba není pro rakovinu bohužel stále dostupná ani v 21. století. Je ale prokázáno, že v kombinační léčbě, kdy je využíváno dvou a více metod léčby, může mít Danshen pozitivní vliv na prodloužení délky života s tímto onemocněním4.

Cukrovka

Bylo zjištěno, že čínská šalvěj je užitečná při zmírňování projevů cukrovky a komplikací s ní spojených. Jedná se například o diabetická retinopatii, jejíž projevy dokáže zmírnit***5.

Neurologická onemocnění

Existuje několik neurologických poruch, u kterých jsou účinné bylinné extrakty, jako například Danshen. Jedna ze studií z roku 2019 upozorňuje na zlepšení průběhu zotavení po poranění míchy. Pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce a vaskulaturu díky svým antioxidačním a neuroprotektivním vlastnostem. Danshen může být užitečný při neurologických poruchách jako Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba nebo Parkinsonova choroba6.

Šalvěj červenokořenná je pro výše uvedené vlastnosti velmi populární. Řadí se mezi 10 výjimečných bylin, které mají blahodárné účinky. V Číně tvoří Danshen základ téměř všech bylinných směsí.

Zdroje:
1. X. Zhang, Q. Wu, Y. Lu, J. Wan, H. Dai, X.Zhou, …, J. Wang
Cerebroprotection by salvianolic acid B after experimental subarachnoid hemorrhage occurs via Nrf2- and SIRT1-dependent pathways
Free Radical Biology and Medicine, 124(2018), pp. 504-516,


2. J.Y. Heo, D.S. Im
Anti-allergic effects of salvianolic acid A and tanshinone IIA from Salvia miltiorrhiza determined using in vivo and in vitro experiments
International Immunopharmacology, 67 (2019), pp. 69-77


3. A. Yagi, S. Takeo
Anti-inflammatory constituents, aloesin and aloemannan in Aloe species and effects of tanshinon VI in Salvia miltiorrhiza on heart
Yakugaku Zasshi, 123 (7) (2003), pp. 517-532


4. T. Wang, X. Fu, Z. Wang
Danshen formulae for cancer: A systematic review and meta-analysis of high-quality randomized controlled trials
Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019 (2019), p. 2310639


5. Z. Xie, T. Loi Truong, P. Zhang, F. Xu, X.Xu, P. Li
Dan-Qi prescription ameliorates insulin resistance through overall corrective regulation of glucose and fat metabolism
Journal of Ethnopharmacology, 172(2015), pp. 70-79,


6. X. Zhang, Q. Wu, Y. Lu, J. Wan, H. Dai, X.Zhou, …, J. Wang
Cerebroprotection by salvianolic acid B after experimental subarachnoid hemorrhage occurs via Nrf2- and SIRT1-dependent pathways
Free Radical Biology and Medicine, 124(2018), pp. 504-516,

*Kontraktilita myokardu se odkazuje na schopnost srdečního svalu (myokardu) stahovat se a generovat sílu, která je nezbytná pro pumpování krve do celého těla. Tato kontraktilní schopnost je zásadní pro normální fungování srdce a udržování krevního oběhu.

**Hypoxie je stav, který nastává, když tkáně nejsou dostatečně zásobené kyslíkem. Kyslík je nezbytný pro normální funkci buněk a jejich metabolické procesy. Pokud není kyslík dostatečně dodáván do tkání, dochází k poruše buněčného metabolismu a mohou se objevit vážné zdravotní problémy.

***Diabetická retinopatie je oční komplikace spojená s dlouhodobě vysokou hladinou cukru v krvi u lidí s diabetem.