Šalvěj červenokořenná, známá také jako Salvia miltiorrhiza, čínská šalvěj nebo Danshen, je rostlina používaná v tradiční čínské medicíně.

Co je to Danshen

Šalvěj červenokořenná je vytrvalá bylina, která se vyskytuje převážně v Číně a některých dalších částech východní Asie. Kořen šalvěje červenokořenné je hlavní částí rostliny, která se používá pro léčebné účely. Je větvený, dužnatý a mívá červenou barvu. Z kořene bylo izolováno více než 90 sloučenin, a to včetně bioaktivních látek, jako jsou tanshinony a kyselina salvionolová, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Danshen je považován za jeden z nejdůležitějších tradičních čínských léků a má široké využití v asijských zemích.

čerstvé kořeny šalvěje červenokořené

Šalvěje červenokořenná účinné látky

  1. Tanshinony: Jsou to diterpenoidní sloučeniny, které jsou považovány za hlavní aktivní složky šalvěje červenoořené. Tanshinony, jako jsou tanshinon I, tanshinon IIA a kryptotanshinon.
  2. Salvianolové kyseliny: Tyto fenolové kyseliny, zejména salvianolová kyselina A, mají antioxidační vlastnosti.
  3. Dihydrotanshinony: Další skupina diterpenoidů, která má také významnou biologickou aktivitu.
  4. Vodné extrakty: Obsahují rozpustné polysacharidy a proteiny, které mají imunomodulační účinky a mohou podporovat zdraví.
  5. Další složky: Obsahuje také další flavonoidy a fenolové kyseliny, které přispívají k jejím terapeutickým vlastnostem.

Šalvěj červenokořenná je pro výše uvedené vlastnosti velmi populární. Řadí se mezi 10 výjimečných bylin, které mají blahodárné účinky. V Číně tvoří Danshen základ téměř všech bylinných směsí.

Zdroje:
1. X. Zhang, Q. Wu, Y. Lu, J. Wan, H. Dai, X.Zhou, …, J. Wang
Cerebroprotection by salvianolic acid B after experimental subarachnoid hemorrhage occurs via Nrf2- and SIRT1-dependent pathways
Free Radical Biology and Medicine, 124(2018), pp. 504-516,


2. J.Y. Heo, D.S. Im
Anti-allergic effects of salvianolic acid A and tanshinone IIA from Salvia miltiorrhiza determined using in vivo and in vitro experiments
International Immunopharmacology, 67 (2019), pp. 69-77


3. A. Yagi, S. Takeo
Anti-inflammatory constituents, aloesin and aloemannan in Aloe species and effects of tanshinon VI in Salvia miltiorrhiza on heart
Yakugaku Zasshi, 123 (7) (2003), pp. 517-532


4. T. Wang, X. Fu, Z. Wang
Danshen formulae for cancer: A systematic review and meta-analysis of high-quality randomized controlled trials
Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019 (2019), p. 2310639


5. Z. Xie, T. Loi Truong, P. Zhang, F. Xu, X.Xu, P. Li
Dan-Qi prescription ameliorates insulin resistance through overall corrective regulation of glucose and fat metabolism
Journal of Ethnopharmacology, 172(2015), pp. 70-79,


6. X. Zhang, Q. Wu, Y. Lu, J. Wan, H. Dai, X.Zhou, …, J. Wang
Cerebroprotection by salvianolic acid B after experimental subarachnoid hemorrhage occurs via Nrf2- and SIRT1-dependent pathways
Free Radical Biology and Medicine, 124(2018), pp. 504-516,