Camu Camu – Myrciaria dubia

Camu Camu je plod tropického stromu známého jako Myrciaria dubia, který se nachází v amazonské oblasti Jižní Ameriky, a to především v Brazílii, Peru, Kolumbii a Venezuele. Plody Camu Camu jsou kulaté bobule oranžové nebo červené barvy a mají vysoký obsah vitamínu C. Jde o jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C na světě a řadí se právem mezi superpotraviny.

Užívání Camu Camu

Camu Camu se nejčastěji konzumuje ve formě prášku. Ten se získává lyofilizací bobulí. Jeho kyselá chuť může být velmi silná, proto doporučujeme namíchat ho do šťáv, smoothie nebo dezertů. Stále častěji se také přidává do kulinářských receptů.

Camu Camu - nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech amazonských deštných pralesů

V našem sortimentu najdete synergicky působící kombinaci extraktu z Camu Camu a quercetinu, a to v podobě kapslí.

Bohatý zdroj vitamínu C a účinky Camu Camu

Camu Camu má hned několik pozitivních vlivů na zdraví, a to díky už zmíněnému vysokému obsahu vitamínu C – 100 g Camu Camu má v sobě až 30x více vitamínu C, než kiwi1. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, podporuje imunitní systém, zdraví pokožky a kolagenovou tvorbu. Je také bohatý na další živiny, jako jsou vitamíny B a minerály, a to včetně železa, vápníku, fosforu a aminokyselin. Co to konkrétně znamená pro váš organismus:

Posílení imunity

Vitamín C hraje v našem těle důležitou roli. Je známý svou schopností přispívat k normální funkci imunitního systém. Camu Camu obsahuje extrémně vysoké množství vitamínu C, což může pomoci podpořit imunitní funkce a vytvořit ochranu organismu.

Boj proti volným radikálům

Camu Camu obsahuje silné antioxidanty, jako jsou flavonoidy a anthokyany2, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Pokud volné radikály převyšují počet antioxidantů ve vašem těle, může to vést ke stavu zvanému oxidační stres3, který je spojen s chronickými nemocemi jako například cukrovka, srdeční choroby.

Tvorba kolagenu

Díky vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů může Camu Camu přispět ke zdraví kůže. Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který pomáhá udržovat pružnost pokožky a zpomaluje stárnutí. Antioxidanty také chrání kůži před poškozením způsobeným volnými radikály a slunečním zářením. Kolagen je také důležitou stavební složkou našich svalů a kostí.

Vedlejší příznaky

Možné vedlejší účinky jsou spojené pouze s nadužíváním vitamínu C. Při konzumaci mějte na paměti, že už jen 1 čajová lžička (5 g) Camu Camu obsahuje 682 mg vitamínu C. Česká norma doporučeného denního příjmu činí přitom u žen ve věku 25-51 let 95 mg a 110 mg u mužů. “U kuřáků je doporučená denní dávka ještě vyšší, a to kvůli zvýšenému oxidačnímu stresu (volným radikálům), který je způsobený cigaretovým kouřem. 135 mg pro ženy a 155 mg pro muže. Těhotné ženy by měly přijímat 105 mg vitamínu C denně, zatímco kojící matky 125 mg denně.”5 Nadbytečný vitamín C tělo jen vyloučí, proto si dávku nezvyšujte. Konzumace nadměrného množství vitamínu C může navíc způsobit zažívací potíže – průjem a nevolnost. Tyto příznaky odezní poté, co se příjem opět sníží.

Camu Camu je cenným doplňkem stravy, který může pomoci podpořit zdravý životní styl a poskytnout řadu důležitých živin. Přemýšlíte, čím dalším podpořit vaše zdraví? Přečtěte si naše triky na posílení imunity.

Zdroje:

1 [online]. [cit. 2023-06-25]. Dostupné z: doi: https://www.diabetes.co.uk/news/2018/sep/exotic-berry-found-to-speed-up-metabolism-and-improve-gut-health-91534020.html

2 Langley PC, Pergolizzi JV Jr, Taylor R Jr, Ridgway C. Antioxidant and associated capacities of Camu camu (Myrciaria dubia): a systematic review. J Altern Complement Med. 2015 Jan;21(1):8-14. doi: 10.1089/acm.2014.0130. Epub 2014 Oct 2. PMID: 25275221; PMCID: PMC4296744.

3 Inoue T, Komoda H, Uchida T, Node K. Tropical fruit camu-camu (Myrciaria dubia) has anti-oxidative and anti-inflammatory properties. J Cardiol. 2008 Oct;52(2):127-32. doi: 10.1016/j.jjcc.2008.06.004. Epub 2008 Jul 29. PMID: 18922386.

4 [online]. [cit. 2023-06-25]. Dostupné z: doi:https://www.deccanherald.com/living/food-fiesta/hema-anand-tells-you-how-to-stock-up-on-supplies-the-right-way-880550.html

5 [online]. [cit. 2023-06-25]. Dostupné z: doi: https://www.nzip.cz/clanek/1142-vitamin-c-kyselina-askorbova