Ashwagandha z pohledu ájurvédy i současné vědy

Ashwagandha je v Indii uctívána jako léčivá bylina a patří k základním bylinám ájurvédské medicíny. Je řazena mezi tonika (rasajány), tedy rostliny, které omlazují organismus, podporují obranyschopnost, zpomalují proces stárnutí a posilují paměť.
Výskyt
Rostlina běžně roste v Indii, zejména v oblastech nejblíže Himálaji. Jedná se o malý dřevnatý keř, obvykle 2 až 5 metrů vysoký. Má oválné žlutozelené listy s žilkovanými oušky a červené a žluté bobule. Ačkoli listy a bobule byly také testovány a používány pro terapeutické vlastnosti, hlavní účinné složky Ashwagandhy se nacházejí v jejích bělavě hnědých kořenech. Kořen Ashwagandy se suší a drtí na prášek, což pak umožňuje snadné smíchání s vodou, mlékem, medem nebo jinými tekutinami.
Příprava tradičních extraktů
V ájurvédě odpovídá příprava mnoha bylin účinku, kterého se s danou bylinou snažíme dosáhnout. V případě Ashwagandhy se upřednostňuje metoda vaření byliny přímo s mlékem. Říká se, že mléko zvyšuje tonizující a výživné účinky byliny. Je důležité poznamenat, že příprava by měla probíhat v hliněném hrnci. Říká se také, že hliněné nádobí se s bylinou spojuje podobně jako rostliny s půdou.
Adaptogen
Ashwagandha kvete po celý rok a dokáže přežít v horkých a suchých podmínkách. V ájurvédě jsou rostliny, které dokáží přežít v drsných podmínkách, považovány za rostliny se silnými léčivými a tonizačními vlastnostmi.
Ashwagandha se používá také jako afrodiziakum, jaterní toniku, dieretikum, má adstringentní a censored účinky. Starším lidem se podává při revmatismu, nespavosti, zácpě a nervovém zhroucení.
Ashwagandha odvozuje svůj název od sanskrtských slov “ašva” (což znamená kůň) a “gandha” (což znamená vůně) díky koňskému zápachu kořenů. Dalším důvodem jejího názvu je víra, že konzumace výtažků z rostliny dodá člověku sílu a vitalitu koně.
Ashwagandha je považována za adaptogen. V současné době bylo z rostliny izolováno a studováno 12 alkaloidů včetně 35-ti withanolidů a mnoha sitoindosidů. Withanolidy byly důkladně prozkoumány a předpokládá se, že jsou hlavními složkami zodpovědnými za terapeutické účinky Ashwagandhy.
Účinné látky
Withanolidy (druh alkaloidu), které se nacházejí v Ashwagandhě, jsou považovány za účinnou látku, která zajišťuje blahodárné účinky. Hlavními withanolidy, které byly chemicky izolovány, jsou withaferin A a withaferin D. Tyto dva izoláty jsou steroidní; jsou to organické sloučeniny rozpustné v tucích, které se v těle snadno syntetizují a mohou fungovat jako signální molekuly ovlivňující buněčné membrány. Tyto vlastnosti pomáhají vysvětlit mnohé censored a analgetické vlastnosti spojené s Ashwagandhou, podobně jako u jiných alkaloidních rostlinných sloučenin.
Ashwagandha je již po tisíce let považována za bylinu, kterou lze užívat dlouhodobě bez toxických účinků. Při užívání v doporučených dávkách je mimořádně bezpečná.
Block "tabulka-ucinku-pro-pecovaci-sekvence" not found