
Ashwagandha, prastará léčivá bylina (používá se již déle než 3.000 let) je známá hlavně svými schopnostmi zmírňovat následky stresu, zvládání stresu a zlepšení psychiky. Má ovšem mnoho dalších benefitů, o kterých bychom se rádi zmínili:
- Může snížit hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje sekreci inzulinu a zlepšuje citlivost svalových buněk na inzulín. Studie též naznačují, že hladinu cukru v krvi by mohla snižovat u zdravých lidí i u lidí s cukrovkou.
- Protože pomáhá vyvolat apoptózu buněk (naprogramovanou smrt), může mít protizhoubné účinky. Předpokládá se také, že withaferin podporuje tvorbu reaktivních forem kyslíku uvnitř chorobných buněk, tím naruší jejich funkci a ty jsou díky tomu méně odolné proti apoptóze. Pomáhat by mohla především u vážnýchonemocnění prsou, plic, tlustého střeva, mozku a vaječníků.
- Pomáhá snižovat hladinu kortizolu (stresový hormon). Lidé, kteří jsou chronicky vystresovaní a užívají Ashwagandhu, dosáhli snížení hladiny kortizolu v krvi.
- Zvyšuje hladinu testosteronu a plodnost mužů. Dle studií se u mužů, kterým byla podávána Ashwagandha, zvýšil počet a pohyblivost spermií. Terapie navíc vedla k významnému zvýšení testosteronu a zároveň se u testovaných mužů zvýšila hladina antioxidantů v krvi. Po třech měsících censored otěhotnělo 14 % partnerek těchto mužů.
- Může zvýšit svalovou hmotu a sílu. Provedené studie zjistily a prokázaly, že Ashwagandha zvyšuje objem svalové hmoty, snižuje množství tělesného tuku a zvyšuje sílu mužů.
- Přispívá ke snížení zánětu v těle. Podle studií bylo zjištěno, že Ashwagandha zvyšuje aktivitu přirozených imunitních buněk, které bojují proti infekcím a pomáhají nám zůstat zdraví. Dále se ukazuje, že snižuje markery zánětu (CRP).
- Pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů. V 60ti denní studii u chronicky stresovaných lidí došlo při užívání Ashwagandhy ke snížení LDL cholesterolu v průměru o 17 % a triglyceridů o 11 %. Ashwagandha tedy může přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů.
- Podporuje antioxidační aktivitu, která chrání buňky před volnými radikály a tím může zlepšit funkci mozku a paměť.
Časté otázky
Jsou to withanolidy, withaferiny, sitoindosidy, alkaloidy (withanin, somniferinin atd.).
Extrakt z Ashwagandhy pomáhá lépe překonat stresové vypětí, působí proti stavům úzkosti, depresím a celkovému vyčerpání. Účinkuje jako mírný stimulant, napomáhá lepšímu soustředění, koncentraci a zlepšuje paměť. Mluví se o ní jako o přírodním afrodisiaku, zpomaluje stárnutí, snižuje hladinu kortizolu a zlepšuje spánek.
Výtažky z Ashwagandhy prokazatelně potlačují záněty nervů nebo mozku zpomalením činnosti prozánětlivých látek. Oxidační stres zhoršuje nervový zánět – whitanolidy obsažené v této bylině brzdí jak oxidační, tak i zánětlivé procesy v mikrogliových buňkách. Tedy shrnuto - vysoká míra zánětu v mozku přispívá patofyziologii deprese. Výtažky z Ashwagandhy mají censored vlastnosti, které bojují proti nervovému zánětu mozku.
Pro silnější účinek v tomto směru lze kombinovat s produkty Hericium a Curcumin Phytosome.
Vitánie snodárná (Ashwagandha ) normalizuje činnost štítné žlázy a to zřejmě svým víceúčelovým působením proti depresi. Narušení fungování štítné žlázy je spojeno s vyšším výskytem projevů deprese. Je prokázáno, že Ashwagandha normalizuje fungování štítné žlázy a to může ulevit od příznaků deprese.
Ano, Ashwagandha svým působením spánek zkvalitňuje. Může to být působením triethylenglykolu, který je v rostlině přítomen a pomáhá právě s nespavostí. Též mírní úzkost, navozenou spánkovou deprivací a nervový zánět. Doplňky z Ashwagandhy tedy mohou pomoci zmírnit poruchy spánku při depresi a pomoci uzdravovat komorbidní nespavost. Pro větší účinnek v tomto směru lze kombinovat s produktem Saffron Balancer.
Ashwagandha je vhodným pomocníkem při depresích a úzkostech. Její účinné látky mohou působit proti mírným formám úzkosti a deprese srovnatelně s konvenčními léky. Ashwagandha dokonce zlepšuje terapeutické působení konvenčních antidepresiv a působí lépe než samotná antidepresiva. Pro lepší účinek v tomto směru je vhodná kombinace s produkty Hericium a Saffron balancer.
Za adaptogen je považována bylina, která zvyšuje odolnost vůči vnitřním i vnějším spouštěčům stresu. Ashwagandha těmito vlastnostmi disponuje a řadí se mezi nejvýznamnější adaptogeny.