Ashwagandha, prastará léčivá bylina (používá se již déle než 3.000 let) je známá hlavně svými schopnostmi zmírňovat následky stresu, zvládání stresu a zlepšení psychiky. Má ovšem mnoho dalších benefitů, o kterých bychom se rádi zmínili:

  • Může snížit hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje sekreci inzulinu a zlepšuje citlivost svalových buněk na inzulín. Studie též naznačují, že hladinu cukru v krvi by mohla snižovat u zdravých lidí i u lidí s cukrovkou.
  • Protože pomáhá vyvolat apoptózu nádorových buněk (naprogramovanou smrt), může mít protinádorové účinky. Předpokládá se také, že withaferin podporuje tvorbu reaktivních forem kyslíku uvnitř rakovinných buněk, tím naruší jejich funkci a ty jsou díky tomu méně odolné proti apoptóze. Pomáhat by mohla především u nádorových onemocnění prsou, plic, tlustého střeva, mozku a vaječníků.
  • Pomáhá snižovat hladinu kortizolu (stresový hormon). Lidé, kteří jsou chronicky vystresovaní a užívají Ashwagandhu, dosáhli snížení hladiny kortizolu v krvi.
  • Zvyšuje hladinu testosteronu a plodnost mužů. Dle studií se u mužů, kterým byla podávána Ashwagandha, zvýšil počet a pohyblivost spermií. Léčba navíc vedla k významnému zvýšení testosteronu a zároveň se u testovaných mužů zvýšila hladina antioxidantů v krvi. Po třech měsících léčby otěhotnělo 14 % partnerek těchto mužů.
  • Může zvýšit svalovou hmotu a sílu. Provedené studie zjistily a prokázaly, že Ashwagandha zvyšuje objem svalové hmoty, snižuje množství tělesného tuku a zvyšuje sílu mužů.
  • Přispívá ke snížení zánětu v těle. Podle studií bylo zjištěno, že Ashwagandha zvyšuje aktivitu přirozených imunitních buněk, které bojují proti infekcím a pomáhají nám zůstat zdraví. Dále se ukazuje, že snižuje markery zánětu (CRP).
  • Pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů. V 60ti denní studii u chronicky stresovaných lidí došlo při užívání Ashwagandhy ke snížení LDL cholesterolu v průměru o 17 % a triglyceridů o 11 %. Ashwagandha tedy může přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů.
  • Podporuje antioxidační aktivitu, která chrání buňky před volnými radikály a tím může zlepšit funkci mozku a paměť.