Základní pokyny po užívání Ashwagandhy

Dávkování

Vzhledem k vysokému obsahu whitanolidů (přes 5 %) stačí užívat 1 tobolku denně.

Způsob užití

Nejlepší účinek je dosažen při užívání po jídle. Tobolky je vhodné zapíjet teplou vodou – účinky jsou lepší než zapíjení vodou studenou. Tobolku je též možné rozpojit a obsah vysypat do hrnečku, zalít teplou vodou a užívat tímto způsobem.

Časté dotazy

Které účinné složky obsahuje Ashwagandha?
Jsou to withanolidy, withaferiny, sitoindosidy, alkaloidy (withanin, somniferinin atd.).
Jaké jsou hlavní účinky Ashwagandhy?
Extrakt z Ashwagandhy pomáhá lépe překonat stresové vypětí, působí proti stavům úzkosti, depresím a celkovému vyčerpání. Účinkuje jako mírný stimulant, napomáhá lepšímu soustředění, koncentraci a zlepšuje paměť. Mluví se o ní jako o přírodním afrodisiaku, zpomaluje stárnutí, snižuje hladinu kortizolu a zlepšuje spánek.
Proč je Ashwagandha prospěšná mozku?
Výtažky z Ashwagandhy prokazatelně potlačují záněty nervů nebo mozku zpomalením činnosti prozánětlivých látek. Oxidační stres zhoršuje nervový zánět – whitanolidy obsažené v této bylině brzdí jak oxidační, tak i zánětlivé procesy v mikrogliových buňkách. Tedy shrnuto - vysoká míra zánětu v mozku přispívá patofyziologii deprese. Výtažky z Ashwagandhy mají protizánětlivé vlastnosti, které bojují proti nervovému zánětu mozku.
Doporučuje se Ashwagandha při onemocnění štítné žlázy?
Vitánie snodárná (Ashwagandha ) normalizuje činnost štítné žlázy a to zřejmě svým víceúčelovým působením proti depresi. Narušení fungování štítné žlázy je spojeno s vyšším výskytem projevů deprese. Je prokázáno, že Ashwagandha normalizuje fungování štítné žlázy a to může ulevit od příznaků deprese.
Může mi pomoci Ashwagandha se spánkem?
Ano, Ashwagandha svým působením spánek zkvalitňuje. Může to být působením triethylenglykolu, který je v rostlině přítomen a pomáhá právě s nespavostí. Též mírní úzkost, navozenou spánkovou deprivací a nervový zánět. Doplňky z Ashwagandhy tedy mohou pomoci zmírnit poruchy spánku při depresi a pomoci léčit komorbidní nespavost.
Pomáhá Ashwagandha při depresi a úzkostech?
Ashwagandha je vítaným pomocníkem při depresích a úzkostech, její účinné látky působí proti úzkosti srovnatelně s lorazepamem (benzodiazepim) a proti depresi srovnatelně s imipraminem (tricyklické antidepresivum). Ashwagandha dokonce zlepšuje terapeutické působení konvenčních antidepresiv a působí lépe než samotná antidepresiva.
Je Ashwagandha považována za adaptogen?
Za adaptogen je považována bylina, která zvyšuje odolnost vůči vnitřním i vnějším spouštěčům stresu. Ashwagandha těmito vlastnostmi disponuje a řadí se mezi nejvýznamnější adaptogeny.