Acerola – malpígie

Acerola nebo také malpígie je jedním z největších zdrojů vitamínu C.

Plody aceroly vypadají jako třešně, proto se i v různých názvech objevuje slovo „třešeň”. V odborných kruzích se o acerole mluví jako o malpígii (lat. Malpighia). Tento rod patří do čeledi malpígiovité (Malpighiaceae) a podčeledi Malpighioideae. Jméno získaly rostliny po italském přírodovědci a lékaři ze 17. století, jménem Marcelo Malphigi. Patří sem zhruba 40 druhů rostlin, které mají domovinu v tropické a subtropické části Střední Ameriky, Karibiku a severní části Jižní Ameriky

plody aceroly - malpigie, na prkénku

Nutriční údaje k acerole

Nepopínavý hustý stálezený keř nebo nízký stromek mívá na spodní straně malé žahavé chloupky. Velmi cenný je především druh malpígie lysá (Malpighia glabra), s velkou zásobou vitamínu C. Podobně je na tom i malpighia emarginata. Co dalšího acerola může obsahovat? Jedná se o vitamín A, vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin), karotenoidy a bioflavonoidy. To vše svědčí o zásobě antioxidantů. Nechybí fenolové sloučeniny, i s deriváty kyseliny benzoové, fenylpropanoidy, flavonoidy, anthocyaniny a karotenoidy. Dále bílkoviny a minerální soli, hlavně železa, vápníku a fosforu.

Další názvy aceroly

Acerole se kromě malpígie říká také barbadoská třešeň (Barbados cherry), západoindická třešeň (West Indian cherry), Puerto Rican cherry, Antilles cherry nebo také Wild Crepe Myrtle. Ve Španělsku ji také můžete najít pod označením cerecita, manzanita, semeruco.

Plody aceroly

Z aceroly se využívají jako ovoce plody, které mají červenou nebo oranžovou barvu a uvnitř ukrývají tři malá trojúhelníkovitá semena. Ovoce se snadno kazí, a proto musí být po sklizni co nejrychleji zpracováno. Čím je ovoce zralejší, tím je sladší a ztrácí vitamín C.

Acerola pro zdraví

Acerola se tradičně objevuje v Yukatánu, kde se toto ovoce využívá k terapii úplavice, průjmu a poruch jater. V těchto oblastech se také využívá při horečkách, kašli, bolesti v krku a nachlazení, především pro vysoký obsah vitamínu C. Ten také působí jako antioxidant, brání vlivu škodlivých volných radikálů, má tedy vliv na stav organismu, posílení imunity a na pleť.

Acerola se dá sehnat nejen jako plod, ale také v podobě prášku. Malpígie bývá také součástí různých doplňků stravy. Plody se mohou jíst syrové nebo je můžete využít stejně jako třešně.

Zdroj:

https://www.health24.com/Natural/Herbs/Herbs-a-z/Acerola-Malpighia-glabra-Malpighia-punicifolia-20120721
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malp%C3%ADgie
https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/acerola