JAK ZHUBNOUT BŘICHO A KOLEM PASU

V tomto krátkém článku se pokusím shrnout důvody proč je tak těžké se zbavit tuku kolem pasu a na břiše? Příčina je sice prostá, ale pro mnoho lidí neznámá. A přitom řešení je celkem snadné.
Takže pojďme k jádru věci.
Důvodem proč je tak těžké zbavit se tuku právě v těchto partiích je to, že tyto partie jsou silně ovlivňovány hormony. Nemyslím tím, že by hormony byla ovlivňována pouze tato část těla, ale právě tato část těla je na to velmi citlivá.

CO TO ZNAMENÁ?

Znamená to, že cvičení a správná dieta nemusí stačit k tomu, aby jste se tuku na břiše a kolem pasu zbavili.  A je jeden hormon, který mnoho lidí vůbec nebere v úvahu, a který za ukládáním tuku v těchto místech stojí. Ten hormon se jmenuje kortizol.
Kortizol je stresovým hormonem. A je klíčovým hormonem zajišťujícím přežití člověka. Pokud váš organismus zakouší jakýkoliv druh stresu (je jedno jestli tělesný nebo duševní) vaše tělo vylučuje kortizol, který potom spustí kaskádu dalších reakcí, které jsou nutné pro fungování organizmu.

Můžete se na to dívat jako na záložní generátor elektřiny. Pokud dojde k výpadku hlavního zdroje kvůli nenadálé poruše, tak naskočí záložní generátor, aby pokryl dodávku elektřiny než dojde k opravě hlavního zdroje. Ale záložní generátor není konstruován na dlouhý provoz. Tento příměr je hodně podobný funkci kortizolu.
Kortizol totiž „vypíná“ mnoho normálních fyziologických mechanizmů a „zapíná“ mnoho dočasných fyziologických mechanizmů.
Za normálních okolností tvorba kortizolu trvá velmi krátkou dobu a ihned poté se všechny metabolické funkce vrací do normálu. A zde je právě to místo kde se často začnou věci odchylovat od normálu, protože v mnoha případech se stresové situace, které spouští produkci kortizolu opakují příliš často a nebo trvají příliš dlouhou dobu.

Pokud je váš organizmus vystavován nepřetržitému stresu, tak nepřetržitě vylučuje kortizol a v tom okamžiku se z kortizolu stává škodlivá látka. A v závislosti na tom v jak velkém množství, a jak dlouhou dobu kortizol koluje ve vašem organizmu, může velmi vážně poškozovat zdraví, narušovat správnou funkci metabolizmu a způsobovat ukládání tuků na břiše a v oblasti kolem pasu. Vědci na universitě v Yale zjistili, že ženy, které mají vysokou hladinu kortizolu mají větší množství tuku kolem pasu.

Takže pokud máte sklon k tomu přibírat snadno v pase a velmi těžko se takového tuku zbavujete, je velká pravděpodobnost, že vaše tělo vytváří příliš moc kortizolu.

3 OTÁZKY KTERÉ BY JSTE SI MĚLI POLOŽIT

  1. Spíte dostatečně? (7-9 hodin). Dostatečný a kvalitní spánek je nejdůležitější věc pro to aby jste minimalizovali stres, optimalizovali vaše zdraví a pomohli tělu k lepšímu spalování tuků. Během spánku vaše tělo využívá tuk jako primární zdroj energie. Takže dostatek spánku je klíčem k většímu spalování tuků. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si před spaním chvíli číst (nejlépe fungují např. knihy o osobním rozvoji – nikoliv scifi nebo romány). Spěte v naprosto zatemněné místnosti. Odstraňte z ložnice elektrické přístroje jako telefon, počítač, televize a rádio a nebo je alespoň vypněte když jdete spát. Studie ukazují že elektromagnetické pole z těchto přístrojů narušuje kvalitu
  2. Cítíte se pořád unavení? Pokud se cítíte neustále unavení, znamená to, že nedostatečně odpočíváte. A to způsobuje vyšší hladinu kortizolu ve vašem těle. V tom případě je nejlepší odpočívat – pokud se snažíte překonávat únavu jen uzavíráte bludný kruh a zvyšujete hladinu kortizolu v organizmu a upevňujete si ukládání dalšího tuku v oblasti břicha.
  3. Potřebujete ráno kávu, aby jste se nastartovali? Kofein je stimulant a v podstatě podporuje produkci kortizolu! Dát si šálek dobré kávy je určitě v pořádku pokud netrpíte chronickou únavou. Pokud ráno potřebujete stimulant znamená to že si tělo v noci dostatečně neodpočinulo. Pokud spíte dostatečně a přesto máte ráno potřebu stimulantu zkuste kávu vyměnit za zelený čaj. Obsahuje jen ¼ množství kofeinu jako stejné množství kávy a obsahuje také katechiny – přírodní stimulanty, které podporují energii a snižují únavu.

Pokud jste si na některou z těchto otázek odpověděli kladně, je možné že příčinou je kortizol. A řešení je velmi snadné…spěte, odpočívejte a regenerujte! Zaměřením se na tyto tři důležité faktory může pomoci snížit vaší hladinu kortizolu, takže nakonec bude váš tuk z oblasti břicha velmi snadno a rychle mizet.
 A pokud máte pocit, že spíte a odpočíváte dostatečně zde je několik dalších jednoduchých, ale účinných tipů, které můžete vyzkoušet na podporu snížení hladiny kortizolu v organismu.

DALŠÍ TIPY PRO SNÍŽENÍ HLADINY KORTIZOLU

Přidejte si do jídelníčku špenát. Špenát obsahuje hořčík, který pomáhá tělu vyrovnat hladinu kortizolu.

  1. Používejte bazalku. Tato vynikající a chutná bylinka pomáhá snižovat produkci stresových hormonů.
  2. Duanwood Red Reishi. Zkuste zařadit do diety naší Ganodermu. Jedná se o jeden z nejúčinnějších adaptogenů mezi rostlinami. Sníží stres a tím i hladinu kortizolu. Navíc působí dlouhodobě. Více ZDE.
  3. Jezte více citrusových plodů. Výzkumy ukazují že ovoce jako pomeranče nebo kiwi díky vysokému obsahu vitaminu C mohou zpomalovat produkci kortizolu.
  4. Potraviny bohaté na zinek rovněž zastavují produkci kortizolu. Mořské plody nebo kvalitní hovězí maso. Pokud jste vegetarián je možné konzumovat různé druhy semínek a ořechů.
  5. Pokud máte rádi tmavou čokoládu, tak mám pro vás dobrou zprávu. Tmavá čokoláda obsahuje vysoké množství antioxidantů, které snižují vnitřní záněty a zpomalují tvorbu kortizolu. Jedna studie uvádí že 40gramů tmavé čokolády denně snižuje významně hladinu cholesterolu. Jen by čokoláda měla být nejméně 70%.