MOŽNOSTI LÉČBY CHITOMAXEM

Většina klinických studií pochází z Japonska nebo Číny. Tamní vědecká obec zná účinky chitosanu díky jeho hojnému použití v tradiční čínské medicíně. Obzvlášť v Japonsku bylo uskutečněno mnoho vědeckých studií, i díky trpkým zkušenostem z Hirošimi a Nagasaki, si japonci brzy uvědomili potenciál chitosanu. Jeho vysoká vazebná schopnost se netýká pouze tuků. Velmi účinně váže i další záporně nabité látky a dokáže působit i na radioaktivní zátěž organizmu.

CHITOSAN V TRADIČNÍ MEDICÍNĚ

O výborných účiních chitosanu věděli již před 2500 lety v Číně. Chantui (přeloženo jako ztracené krovky hmyzu) je bežně používanou složkou řady přípravků čínské medicíny po tisíciletí. Krovky hmyzu totiž obsahují až 50 % chitinu a ve staré Číně se sbíraly tyto odhozené krovky na určitých druzích stromů a používali se jako účinné léčivo.
V sedmdesátých letech bylo v řadě zemí zakázáno házet tisíce tun  schránek korýšů zpět do moře, a proto se hledaly cesty k jejich dalšímu využití. Schránky krabů, raků, mušlí, ale i houby a krovky hmyzu jsou zdrojem chitinu. Z chitinu se získává polysacharid chitosan. Již před 100 lety objevili Japonci mohutné vazebné schopnosti chitosanu a úspěšně toho využívají ve všech odvětvích průmyslu, i v medicíně.

ÚČINNÉ SNIŽOVÁNÍ CHOLESTEROLU

Mnoho studií potvrdilo, že chitosan má unikátní schopnost účině snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zároveň zvyšovat hladinu (HDL) cholesterolu, který je pro zdraví nezbytný. Chitosan snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech na rozdíl od léků bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
V současné době EFSA (European Food Safety Authority) po nastudování všech relevantních studií uznala tuto příčinou souvislost a potvrdila, že chitosan pomáhá snižovat hladinu škodlivého (LDL) cholesterolu v organismu.

LEDVINOVÁ NEDOSTATEČNOST

Účinky chitosanu byli zkoumány na osmdesáti pacientech s chronickou nedostatečností ledvin, kteří byli dlouhodobě na dialýze.
Byli kontrolováni během jednoho týdne a bylo jim podáváno 3×1,5 gramu chitosanu denně. Podávání chitosanu snížilo celkovou hladinu cholesterolu v krvi (z 10.14 +/- 4.40 na 5.82 +/- 2.19 mM) a zvýšilo hladinu hemoglobinu v krvi (z 58.2 +/- 12.1 na 68 +/- 9.0 g L-1). Po 4 týdnech užívání došlo k výraznému snížení hladiny močoviny a kreatininu v krvi. Po 12ti týdnech užívání se výrazně zvýšil se pocit fyzické síly, zlepšilo se trávení a zlepšil se spánek u všech kdo užívali chitosan vzhledem k těm v kontrolní skupině (bez suplementace chitosanem). Během studie se u nikoho neobjevili žádné potíže.
Jing SB1, Li L, Ji D, Takiguchi Y, Yamaguchi T.
Department of Industrial Chemistry, Chiba Institute of Technology, Japan

DALŠÍ ÚČINKY CHITOMAXU

Antianti mykotické účinky
Provedené klinické studie potvrzují imunomodulační a imunitu podporující (candida albicans) účinky chitosanu. Kladně působí též na kvalitu střevní mikroflóry a obranyschopnost organizmu.
Pomoc při hypertenzi
Schopnost snižovat krevní tlak a udržovat krevní tlak v normě bylo též potvrzeno klinickými studiemi.
Proti pálení žáhy
Chitosan působí jako antacidum, zklidňuje trávicí trakt.
Pomáhá při zácpě
Chitosan jen nestravitelný polysacharid a Chitomax je tedy přírodní vláknina. Užívání Chitomaxu před jídlem pomáhá zajistit pro organismus dostatečné množství vlákniny, která je pro zdravé trávení nezbytná. Chitomax též pomáhá předcházet zácpě.
Čistí organizmus
Dokaže na sebe návázat veškeré záporně nabité částice, viry, bakterie, těžké kovy. Užíváním Chitomaxu vaše tělo doslova znovu ožije.

PROČ BĚŽNÉ PRODUKTY NEÚČINKUJÍ

Proč má ale většina produktů s chitosanem na českém trhu velmi malou účinnost, která se prakticky rovná nule?

Důvod je velmi prostý – chitosan se nesmí míchat s tzv. plnidly nebo lubrikanty jako je stearan hořečnatý nebo calcium phosphate. Tato plnidla se používají, aby se usnadnilo plnění do tobolek na levných strojích a jsou nezbytná pokud se jedná o výrobu tablet.

Při laboratorních testech se ukázalo, že přimíchání pouhého 1% takového plnidla snižuje účinnost chitosanu po 30ti minutách více než 3x! (viz obr. vlevo)

Chitomaxu nejsou použita žádná plnidla ani přídavné látky. Výroba probíhá na nejmodernějších strojích, kde nejsou třeba. Proto je u Chitomaxu dosaženo nejvyšší účinnosti a vazebné schopnosti.

Navíc u Chitomaxu byla fyzikální struktura chitosanu upravena, takže polymer je otevřen k rychlejšímu průniku ke skupinám aminokyselin, což vede k zrychlené rozpustnosti v žaludeční kyselině. Navíc Chitomax disponuje velmi vysokou hustotou a molekulární hmotností proto účinkuje nejen rychle ale má i vysokou schopnost vázat tuky na rozdíl od běžných chitosanových produktů.
Chitomax je až 5x účinnější a cca 60x rychlejší.

Tabulka účinků hub a dalších přípravků

Legenda tabulky: