Nádorová onemocnění – rakovina

Nádorová onemocnění jsou velmi častým strašákem moderní doby. Jejich příčina spočívá v nekontrolovaném dělení buněk, které organismus přestává zvládat. Může se jednat o nádory tlustého střeva, prsou, prostaty nebo třeba o leukémii. Za normálních podmínek řídí dělení buněk geny, které dávají pokyn buňkám, aby se dělily. Pokud na geny začnou působit škodlivé vlivy, měl by je kontrolní systém těla zastavit. Může se ale stát, že u některé buňky dojde ke genetické mutaci a nebude zachycena. Následuje pak předávání špatné informace rozděleným buňkám. Vznikne nádor, který začne likvidovat ochranné funkce organismu a začne se šířit. Nádory s agresivním růstem se šíří krevními a lymfatickými cestami a míří do dalších orgánů. Důsledkem pak jsou dceřiné nádory: metastázy.

nádorová onemocnění Příčiny

Zhoubné bujení se stále zkoumá, přičemž některá rizika jsou už známá. Patří mezi ně oslabený imunitní systém, dědičné předpoklady, nadměrná psychická zátěž nebo také kouření.

Příznaky

Příznaky rakoviny mohou být někdy skryté. Jindy se může objevit velká únava, hubnutí nebo třeba krev (v moči, ve stolici). Výrazné změny ve zdraví by měly být co nejdříve projednány s lékařem. Včasná léčba bývá úspěšná.

Léčba

Při stanovení léčby nádorových onemocnění se provádí množství vyšetření, mezi které patří rozbory krve, vyšetření rentgenem, případně ultrazvukem, počítačová tomografie, magnetická rezonance, endoskopické vyšetření. Následují eventuálně odběry vzorků. Při potvrzení nádoru, co nejdříve začíná léčba. Konkrétní léčba se liší podle druhu nádorového onemocnění, jeho stádiu a dalších okolností. Také u metastáz existují možnosti, jak nemoc omezit, někdy i zastavit. Může se například jednat o chirurgické zákroky, protinádorové léky, ozařování, imunoterapii. Existují i přírodní látky, které mohou pomoci s léčbou a dokáží ji podpořit.

Prevence

Člověk by neměl zanedbávat preventivní prohlídky, protože mohou některé skutečnosti odhalit. Důležitá je zdravá strava plná ovoce, zeleniny a vlákniny. Uzené, nasolované a nakládané (hotové) pokrmy konzumujte pouze výjimečně. Neměl by chybět dostatek pohybu a relaxace. Také váha by měla být přiměřená. Důležitý je pobyt venku, ale při slunění opatrně. Škodí větší konzumace alkoholu a důležité je i nekouřit. Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakovina http://www.stefajir.cz/?q=search/node/rakovina https://www.med.muni.cz/centrumprevence/informace-pro-vas/rizika-nemoci/7-priciny-rakoviny.html


 

Další informace najdete v článcích

Houba čaga a rakovina Anona ostnitá – Graviola Rakovina prsu – Bastyrova univerzita provedla studii outkovky Které houby jsou nejúčinnější v boji proti rakovině? Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů Metastáze, hemangiosarkom u psů Korálovec ježatý – léčebné účinky Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce Betaglukany a jejich funkce v podpoře imunity Sibiřská divoká Chaga – výživa a léčení Fakta o reishi, mykologie, historie, pěstování, účinné látky Rakovina a léčivé houby – co říká současný výzkum Imunitní systém, viry a výzkum hub Divoká reishi – houba duchovního světla Kouzlo reishi odhaleno: Triterpeny Shiitake – kdy může pomoci Cordyceps a Reishi zvyšují hladinu mužského pohlavního hormonu Jak zlepšit kvalitu krve Nejinteligentnější rostlina na imunitu 9 důvodů pro Reishi Reishi – možnosti použití při rakovině Spánek, metabolismus a hubnutí Cordyceps v prevenci