Chronický zánět – nevyléčený akutní zánět

Ať už po nevyléčeném akutním zánětu nebo pomalým vývojem, pokud je narušena fyziologická obnova tkáně, vzniká chronický zánět. Příčin může být několik: dlouhodobý censored proces nebo například výsledek autoimunitního onemocnění. Chronické záněty vždy poškozují organismus a někdy trvají měsíce, jindy roky, aniž bychom o nich věděli. V důsledku může chronický zánět vyvolat široké spektrum více či méně vážných nemocí. Patří mezi ně alergie, astma, revmatoidní artritida, kožní nemoci, vážná nemoc nebo třeba kornatění tepen.

chronický zánět

Imunitní systém nás chrání před nevítanými útoky. Jednou z jeho bojových jednotek jsou bílé krvinky (makrofágy), které rychle likvidují patogeny. Touto obrannou reakcí je zánět, díky kterému začíná i obnova poškozených tkání. Zánětlivé buňky prostřednictvím růstových hormonů urychlují vznik nových buněk. Když zánětlivá reakce trvá delší dobu, mění se v chronický zánět, který může pro naše zdraví představovat nebezpečí. Projevit se může například nastartováním censoredho censored, které vždy čeká na vhodnou příležitost. Gastritida někdy přeroste do nejvážnějších nemocí žaludku, nebo zánět prostaty do nejvážnějších nemocí prostaty.

Důležité je proto hlídat si dobrou imunitu a zamezit častým virózám, nachlazení a třeba také zažívacím problémům.

Chronický zánět – prevence

Pokud chcete snížit pravděpodobnost rozvoje chronického zánětu, je zapotřebí dodržovat zdravý životní styl. Nejen co se týká kvalitního stravování, ale také dostatečného pohybu a otužování. Je tedy vhodné se vyhýbat průmyslově upraveným potravinám, konzumaci cukrů. Hlídejte si konzumaci správných tuků. Velkou podporou pro organismus jsou polynenasycené mastné omega-3 kyseliny (najdeme je v ořeších nebo třeba tuku především z mořských ryb), které by měly být v rovnováze s omega-6 kyselinami (hlavně rostlinné oleje). Omega-6 jsou totiž prozánětlivé, zatímco Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě. Důležitý je dostatečný přísun ovoce a zeleniny. Zaměřte se také na přísun protizápalových potravin jako je zázvor (obsahuje důležitou látku gingerol), bobulovité ovoce jako jsou borůvky, ostružiny obsahují antioxidační látky zvané antokyany. Na výběr je ale řada dalších přírodních prostředků. Významnou látkou je třeba také resveratrol. Rozvoji chronické formy zánětu také napomáhá kouření.

Zdroj http://www.med.muni.cz/patfyz/pdf/holla/cz/zanetnov.pdf https://www.celostnimedicina.cz/co-bychom-meli-vedet-o-zanetu-v-tele.htm


>